Akıllı Gündem

Qualcomm’dan Samsung’a Exynos yasağı

Qualcomm’dan Samsung’a Exynos yasağı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, ne kadar güçlü yonga setleri üretebileceğini Exynos ile tüm dünyaya kanıtladı. En iyilerle yarışabilecek güce sahip olan Exynos yonga seti, büyük rakibi Snapdragon karşısında da oldukça tutarlı sonuçlar elde ediyor. Peki Samsung bu kadar iyi performans sergileyen yonga setini neden diğer büyük akıllı telefon üreticilerine pazarlamıyor? Bu soru zaman zaman çoğumuzun aklını kurcalamış olabilir.

Uzun zamandan beri bu sorunun cevabı olarak, Samsung’un yonga seti teknolojisini gizli tutmak isteyebileceği öne sürülüyordu. Ancak Güney Kore’den son gelen haberlere göre durum hiç de öyle değil. Çıkan haberlere göre, Samsung’un kendi yonga setini diğer üreticilere pazarlamasını Qualcomm engelliyor.

Haberin iddiasına göre Qualcomm, Samsung’un yonga setini başka markalara satmasını yaklaşık 25 yıllık bir süreyle engellemek için “standard-essential patent” lisansını kötüye kullanıyor. Bu kötüye kullanım durumu ise Adil Ticaret Komisyonu‘nun Qualcomm’un market gücünü kötüye kullandığına yönelik yürüttüğü dava sonucunda ortaya çıktı.

Qualcomm’dan açıklama

Haberin sayfamızda yayınlanmasının ardından Qualcomm’dan resmi açıklama geldi. Qualcomm’dan yapılan açıklamada, Güney Kore medyasında çıkan engelleme iddialarını reddederek şu bilgiler paylaşıldı:

“Qualcomm, Samsung’un çiplerini üçüncü taraflara satmasına hiçbir şekilde engel olmadığı gibi anlaşmamız da Samsung’un bu satışları yapmasını engellememektedir. Konuyla ilgili haberler tamamen asılsızdır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ