Akıllı Gündem

Polonya Cumhurbaşkanı, eleştirilere rağmen Holokost yasasını imzalayacak

Polonya Cumhurbaşkanı, eleştirilere rağmen Holokost yasasını imzalayacak

Pawel Sobczak

VARŞOVA, 6 Şubat (Reuters) – Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ülkesinin İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudi soykırımına katıldığı yolundaki imaların hapisle cezalandırılmasını öngören yasayı, ABD ve İsrail’in itirazlarına rağmen imzalayacağını söyledi.

Duda bugün televizyonda yaptığı konuşmada bu yasanın Polonya’nın “onurunu ve tarihi gerçekliğini” koruyacağını belirtti.

Yasaya göre “Polonya ölüm kampları” deyimini kullanmak ve Polonya ulusu veya devletinin Nazi Almanya’sının işlediği suçlara ortak olduğunu halka açıkça söylemek, üç yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek.

Polonya’da yaşayan 3.2 milyon Yahudinin üç milyondan fazlası Naziler tarafından öldürülmüştü. Bu sayı, Holokost kurbanı tüm Yahudilerin yarısını oluşturuyor.

Çeşitli Avrupa ülkelerinden Yahudiler, Polonya’da Almanların inşa ettiği ve kullandığı ölüm kamplarına gönderilmişlerdi. Bu kamplar arasında Auschwitz, Treblinka, Belzec ve Sobibor bulunuyor.

Polonya hükümeti, bu yasayla Polonyalıların itibarının korunacağını ve Polonya halkının Nazi saldırganlığının sorumlusu değil, kurbanı olduğunun kesinleşeceğini söylüyor.

Cumhurbaşkanı Duda, bu yasanın Polonya’nın çıkarlarını koruyacağını ve böylece “bir devlet ve bir ulus olarak iftiraya uğramaktan” kurtaracağını söyledi. Duda, yasada Holokost’u hatırlamaya çok önem veren kişilerin hassasiyetlerinin de gözetileceğini belirtti.

İsrail ise, bu yasayla ifade özgürlüğünün kısıtlanacağını, temel tarihi gerçeklerin suç sayılacağını ve Nazilerin işlediği suçlara katılan bazı Polonyalıların oynadıkları rolün tartışılmasının engelleneceğini söylüyor.

ABD Kongresinde anti-Semitizm ile mücadele amaçlı bir grup ve bazı Yahudi kuruluşları da Duda’dan yasayı veto etmesini istemişlerdi.

Bazı çevreler, yasanın anti-Semitizmi güçlendirdiğini söylüyorlar.

ABD Ulusal Holokost Müzesi’nin verilerine göre Naziler Yahudi olmayan en az 1.9 milyon Polonyalıyı da öldürdü.

(Haberi çeviren Ayşe Sarıoğlu; Redaksiyon Tülay Karadeniz)

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ