Akıllı Gündem

Piyasanın yönünü belirleyecek üç faktör

TKYD’nin güncel anketi fon yöneticilerinin ikinci çeyreğe dair beklentilerini ortaya koydu

Piyasanın yönünü belirleyecek üç faktör

TKYD’nin güncel anketi fon yöneticilerinin ikinci çeyreğe dair beklentilerini ortaya koydu

Ocak ayında tarihte ilk kez 121 bin 531’i gören Borsa İstanbul (BIST) 100 endeks ilk çeyreği 115 binin hemen altında tamamladıktan sonra gözler ikinci çeyreğin beklentilerine çevrildi.

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) üyelerinden oluşan 17 fon yöneticisinin katılımıyla 26-30 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Fon Yöneticileri Üç Aylık Beklenti Anketi” sonuçlarına göre ikinci çeyrekte üç ana etken piyasaların yönünde belirleyici olacak.

Bunlar, Fed para politikasına ilişkin kararlar, dış siyasi gelişmeler ve ortadoğu ile iç siyasi gelişmeler olarak sıralandı.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN SEKTÖR

Borsada ise demir çelik sektörü hisseleri öne çıkıyor, perakende ve enerji takipte.

Öte yandan fon yöneticilerinin borsada sektör tercihlerinin giderek farklılaştığı görülüyor. Geçtiğimiz yılların favori sektörü bankacılık artık listelere fazla giremezken, çeyrek dönemler itibariyle de tercihler değişkenlik gösteriyor.

İkinci çeyrek için demir-çelik listelerde en fazla yer verilen sektör olurken, onu perakende ve enerji takip etti.

Telekomünikasyon, havayolları, petrokimya, cam, çimento ve bankacılık diğer dikkat çeken tercihler oldu.

EN ÖNEMLİ GÖSTERGE

Fon yöneticilerinin takip edeceği en önemli ekonomik göstergeyi sorgulayan anket sorusuna verilen cevaplar son üç çeyrekteki gibi değişmedi ve enflasyon yine ilk sırada yer aldı. Katılımcıların yüzde 59’unun belirttiği Enflasyonun dışında diğer iki gösterge döviz kuru ve cari açık oldu.

ALTIN TERCİHİ YÜKSELİYOR

Ankette ayrıca, ikinci çeyrek dönemin en fazla tercih edilecek yatırım araçlarının hisse senedi ve altın olacağı ortaya konuldu. Ankete katılanların yüzde 35’i tercihlerinin hisse senedi olduğunu belirtirken, yüzde 29’u altını işaretledi.

Geçen çeyrek dönem anketine göre altın daha fazla fon yöneticisi tarafından tercih edildi.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ