Akıllı Gündem

Piyasalar İyileşti Ancak FX Tacirleri Dikkatle Suriye Haberlerini Bekliyor

Piyasalar İyileşti Ancak FX Tacirleri Dikkatle Suriye Haberlerini Bekliyor

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

ABD piyasaları bugün keskin artışlar yaşarken, beşinci işlem gününde ilk kez düşüş yaşayan euro dışında tüm majör dövizler yüksek seyretti. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) endişelerini vurgulayan son merkez bankası toplantısı tutanakları ile satışlar gerçekleşti. Tüm merkez bankası, ticari çatışmalar üzerine geniş çaplı endişelerden dolayı, küresel ekonomik risklerin aşağı yönlü olduğunu düşünüyor. Ayrıca, enflasyonun sürdürülebilir olarak tanımlanması için yeterli bulgu olmadığı konusunda da “oldukça ortaklaştılar.” Draghi ve politika konusunda negatif olmaktan ziyade daha olumlu olan ECB üyesi Nowotny’nin bireysel değerlendirmeleri ile bu kadar farklılık olması ilginç. Nowotny varlık alımlarını bu yıl bitirme çağrısı bile yaptı. Mart ayının başındaki ECB “tutanaklarını” düşünürsek, Draghi’nin son iyimserliğinin şimdiki hissettiklerinden daha iyi bir tepki olduğuna inanmaya meyilliyiz. Ancak tutarlı bir şekilde aşağı yönlü sürprizler yapan verilerle, euro son aralığının dibi olan 1,22 seviyesine doğru düşüşünü sürdürebilir.

Hisse senedi piyasalarındaki artış ve USD/JPY çiftindeki iyileşme, Suriye’ye dair gelişme olmadığından sınırlı kaldı. Bu sabah Suriye’ye olan saldırının “bugün yarın gerçekleşebileceğini” söylemesine rağmen, şimdiye kadar Başkan Trump’tan askeri bir saldırıya dair duyuru gelmedi. Günün sonunda, ABD’nin 8 hedefi vurma planlarına dair raporlar vardı ancak onaylanmadı. Başkan’ın yorumlarını memnuniyetle karşılayan piyasalar için şimdilik iyi bir haber yok. İthalat ve ihracat yavaş bir tempoda büyürken, işsizlik başvuruları hafif artışlar yaşadı. Michigan Üniversitesi tüketici hassasiyet endeksi yarın açıklanacak. USD/JPY çifti New York (NY) oturumunu 107 üzerinde bitirse de, 106,50-107,50 arasında dar bir aralığa sıkıştı. Bu seviyelerden birini kırması için USD/JPY çiftinin yeni bir trende ihtiyacı var.

Bu haftanın en iyi performans sergileyen dövizi, son 5 işlem gününde de yüksek seyreden veya sakin kalan sterlin oldu. Bugünün hareketi çifti 1,42 üzerinde 2 ayın yüksek seviyelerine taşıdı. Avrupa Birliği Brexit baş müzakerecisi Michel Barnier’e göre, en dikkate değer olan sterlinin zayıf verileri ve İrlanda sınırı meselesine dair yeni bir gelişme olmamasını umursamadan ilerleyebilmesi. Önümüzdeki haftalar için bir anlaşma beklentisi yok, yani Brexit üzerine yakın dönemli bir ilerleme beklemiyorlar. GBP/USD iyi bir ilerleme gösterse de, 1,4250 ve 1,4300 arasında pek çok direnç var.

Avustralya ve Kanada dolarları sağlamlaşırken, Yeni Zelanda doları getirilerini artırdı. Avustralya’daki zayıf tüketici enflasyonu beklentileri AUD/NZD satışını pekiştirirken, güçlü kredi kartı harcamaları getirileri artırdı. İmalat PMI rakamları Yeni Zelanda’da bugün yayınlanacak ve dövizin şimdiki performansı ve son veriler ile yatırımcılar yeni bir pozitif rapor daha bekliyor. AUD ve NZD tacirleri Çin’in ticaret rakamlarını da izlemeli. Daha küçük bir ticaret fazlası, 0,7785 ve 0,7810 arasında epey bir dirence sahip olan AUD/USD için bir baskı oluşturabilir. USD/CAD çifti, dönüş rakamı altına düşmeden önce 1,26 üzerinde bir gezinti yaptı. Son raporlara göre konut fiyatları gevşemiş olsa da, petrol fiyatları getirilerini artırdı. Başkan Trump bir NAFTA anlaşmasının yakın olduğunu söyledi ancak bölgeye olan gezisini iptal etme kararı (Suriye’ye odaklanacağını söyledi) ve ABD ticari temsilci Lighthizer’ın Peru’daki NAFTA zirvesine katılmaktan vazgeçme kararı, anlaşmanın bu haftasonunda olmayacağına işaret. Sonuç olarak, USD/CAD haftanın sonuna doğru, çifti 1,26 üzerine doğru götürebilecek bir artışta kar elde etmek için kırılgan.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ