Akıllı Gündem

Piyasalar FOMC toplantısından ne bekliyor?

Piyasalar FOMC toplantısından ne bekliyor?

Investing.com – 2017 yılında 3 faiz artışı ön gören Fed, son toplantısını Aralık ayında gerçekleştirdi ve faiz artırımının yapıldığı Aralık toplantısında, 2018 için de 3 faiz artışı ön görüsünde bulundu. Ocak’ta yapılan FOMC toplantısında faiz artışına gidilmezken beklentiler korundu.

Yılın 2. FOMC toplantısı bugün başladı ve yarın komite faiz kararını açıklayacak, ardından Fed Başkanı Powell basın konuşması yapacak. Piyasalar yarınki toplantı sonuçlarından 25 bp’lik faiz artışı bekliyor, ancak faiz beklentileri fiyatlandığı için bu kararın piyasalarda volatilite yaratması beklenmiyor.

Piyasaların yarınki toplantıdan beklentileri ise;

– Yıl içi 3 olarak ön görülen faiz artışının 4’e yükseltilmesi olasılığı: Son dönem verilere baktığımızda istihdam piyasasındaki büyüme devam ederken ücretlerdeki zayıflık sürüyor. Buna karşın enflasyon istenen hızda olmasa da kademeli olarak yükseliş gösteriyor. Ancak bu rakamlar Fed’in yıl içi faiz artışını yükseltmesi için henüz yeterli olmayabilir. Fed, yarınki toplantıda 3 ön görüsünü korusa da sözlü yönlendirme ile beklentileri artırabilir.

– Göstergelerde değişikliğe gidilmesi olasılığı: Fed, 2018-2019 büyüme, enflasyon ve işsizlik oranı gibi alanlardaki beklentilerini yukarı yönlü revize eder ve sözlü ifadelerde şahin davranırsa piyasalar sonraki toplantı için beklentilerini koruyabilir.

– Eğer Fed, Mart toplantısında faiz artırımına karşın, piyasalardaki asıl beklentilerde herhangi bir değişikliğe gitmez ve açıklamalarda da güvercin ifadeler kullanırsa dolar tarafında hızlı geri çekilmeler görülebilir.

– Mart toplantısının belirttiğimiz beklentilerle önemli olmasının yanında son dönemde küresel piyasalarda volatilitenin artması, risk iştahının azalması ve politikalardaki farkın azaldığı bir dönemde gerçekleşmesi fiyatlamaların da sert olmasına neden olabilir.

! FOMC toplantısından gelecek şahin açıklamalar ve dolarda görülecek değerlenme gelişen ülke para birimleri için büyük risk taşıyor, ancak TL gibi iç dinamikleri yüksek olan para birimlerinin kırılganlığı da daha fazla olacaktır. Bu nedenle yarınki toplantıdan gelecek kararların piyasa beklentilerini karşılaması durumunda USD/TRY kurunda sert yükselişler görülebilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ