Akıllı Gündem

Piyasa Çöküyor, Döviz Takip Ediyor, Sırada Avustralya Merkez Bankası Var

Piyasa Çöküyor, Döviz Takip Ediyor, Sırada Avustralya Merkez Bankası Var

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

ABD doları bugün Japon Yen’i dışındaki tüm dövizler karşısında yüksek seyrederken, riskten kaçınma dalgası piyasaları vurdu. Başta, piyasalar S&P 500 pozitife döndükçe iyileşme gösterecekti ancak gün ilerledi ve agresif ve hızlı bir şekilde düşüş yaşadı. 25 binde tetiklemeyi durdurmak dışında spesifik bir katalizör yoktu ve Dow 24 bin altına düştüğü zaman ancak artan getirilerin negatif etkisine dair endişeler Cuma günü başlayan elden çıkarmaların ana etkeni olmuştu. Dibi görmeden önce daha fazla kayıp yaşamak da olası. Güçlü bir imalat dışı ISM raporu ve süreklilik vaat eden yeni bir Fed başkanının yeminleri, yatırımcıları rahatlatmadı. Yine de, hizmet sektör aktivitesi 3 aydaki en hızlı temposunda genişlerken, raporun istihdam unsuru rekor yüksekliği gördü. 14 yıldaki en yüksek seviyesini gören ISM imalat endeksi yanındaki bu rakamlar ABD ekonomisinin gücünü vurguladı. En büyük soru 10 yıllık getirilerdeki %2,8’lik düşüşün ekonomiye neler getireceği ve bunu yalnızca zaman söyleyebilir. USD/JPY çiftinin yukarı yönlü bir trendde yer bulması için 110,50 üzerine yaklaşması gerek.

Bu akşam Avustralya için yoğun bir akşam; perakende satışlar, ticaret dengesi ve Merkez Bankası faiz kararı da takvimde. Avustralya dolarındaki son güçlenme piyasaların Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) iyimser kalacağına dair umutlarını etkiledi. Veriler geçen akşamın ekonomi raporları ile açıklandığı kadar korkunç değildi. Hizmet sektör aktivitesi 6 ay içindeki en hızlı tempodaki genişlemesini yaşadı, Melbourne Enstitüsü Enflasyon Endeksi’ne göre enflasyon arttı ve iş ilanları yılın başında %6,2 artış gösterdi, bu oran 2010 yılından beri görülen en büyük bir aylık artış oldu. Aşağıdaki tabloda görülen gelişmelerle beraber tüm bu raporlar 2018 yılı için bir faiz artırımının hala muhtemel olduğunu ortaya koyuyor ancak döviz güçlü (son toplantıdan beri %4,5 fazla) ve RBA daha fazla yükselmemesi için sıkılaşma konuşmalarını henüz yapmak istemeyebilir. Yine de, Avustralya ekonomisi son toplantıdan beri iyileşmesini sürdürüyor ve Çin beklenenden daha iyi bir performans sergiliyor. RBA faiz oranlarını konuşur veya büyüme ve enflasyon için artış riskini vurgularsa, AUD/USD 0,7980-0,8000 aralığına geri dönecektir. Bununla birlikte eğer, dövizin seviyesi ve ekonomiye olan etkisi üzerine endişe ifade ederse, AUD/USD 0,7850 seviyesine gerileyebilir. Yeni Zelanda ve Kanada dolarları da hareket halinde. Salı günü, Kanada ticaret dengesi ve IVEY PMI raporları yanında Yeni Zelanda mandıra açık artırımı var.

Bugünün en kötü performansına sahip dövizi sterlindi. İngiltere Bankası (BoE) Çeyrek Dönem Enflasyon Raporu ve para politikası duyurusu öncesinde ağır elden çıkarmalar gördü. Yatırımcılar BoE’nin imalat, hizmet ve inşaat sektör aktivitesindeki düşüşler ile daha az iyimser olacağı konusunda endişeli. Bugünün PMI hizmetler endeksindeki gerileme bu ayın zayıf PMI verilerinin üçüncüsü oldu ve bu durum merkez bankasını sonraki hamle olacak olan faiz artırımı konuşmalarını yapmaktan alıkoydu. İngiltere ayrıca AB’nin onları sınıra daha yakın tutmasıyla gümrük birliğini bertaraf etti. Kabine’nin “Brexit savaş komitesinin” Çarşamba ve Perşembe günü bu meseleyi konuşmak için buluşacak olmasının yanında bu hafta Brexit için önemli bir hafta. GBP/USD 1,40 üzerinde biraz destek gördü, bu seviyenin BoE faiz kararı öncesi kırılacağına inanıyoruz.

Euro, Amerikan doları karşısında günü düşüşle kapattı ancak hala 1,24 seviyesine yakın seyrediyor. Euro Bölgesi’nden karışık ekonomik veriler geldi. Hizmet ve inşaat satın alma müdürleri yukarı yönlü revize edildi. Almanya’da perakende satışlar beklenenden fazla düştü. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin yorumları da döviz üzerinde anlamlı bir etki yaratma konusunda başarılı olamadı. Bu hafta euro’dan çok diğer majör dövizlerin önderliğinde geçiyor. Almanya’dan gelecek fabrika siparişleri merakla bekleniyor.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ