DOLAR
8,5213
EURO
10,1036
ALTIN
494,42
BIST
1.432
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
37°C
İstanbul
37°C
Sıcak
Cumartesi Gök Gürültülü
30°C
Pazar Parçalı Bulutlu
32°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Az Bulutlu
32°C

Petroldeki yükseliş hangi şirket hisselerini etkileyecek

Piyasalar, İstanbul’daki terör saldırısı, beklentileri aşan enflasyon ve OHAL’in uzatılmasının etkisiyle 2017’ye satış dalgasıyla girdi. Bu arada petrol fiyatlarındaki artış da dikkat çekiyor. Bu artışın üretimde girdi olarak petrol ve türevlerini kullanan Aksa Akrilik, Kordsa, Petkim, Aygaz, Tüpraş, THY, Pegasus ile cam, çimento ve gübre şirketlerinin performansını etkileyeceği hesaplanıyor.

Petroldeki yükseliş hangi şirket hisselerini etkileyecek
09.01.2017 08:51
0
A+
A-

2016’yı son iki ayın en yüksek sevi­yesi olan 78.139’dan kapatan BlST- 100 Endeksi, 2017’ye değer kaybe­derek 77.754’ten başladı. Geçen haf­ta boyunca satış baskısı devam etti ve endeks 76.144 e kadar geriledi. İstanbul’da yılbaşı gecesi yaşanan te­rör saldırısı endekse satış dalgası ge­tirip kuru yükseltirken, 2016 için yüzde 7,5 dolayında beklenen enflasyonun yüzde 8.53 olarak ger­çekleşmesi de bu dalgayı şiddet­lendirdi. OHAI.’in 19 Ocak itiba­rıyla üç ay daha uzatılması haberi de aşağı yönlü trendi de­vam ettirdi. Önümüzdeki süreçte piyasalar, Fitch’in not değerlendirmesine, jeopolitik ve siyasi risklere, büyüme verilerine ve FED’e dikkat kesilerek yönünü çizecek.
PETROL FİYATLARI

Bu arada petrol fiyat­larındaki artış da dikkat çekiyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), 30 Kasım 2016’daki toplantıda 1 Ocak 2017 itibarıyla altı ay için petrol üretimini 1.2 milyon varil azaltma kararı almıştı. OPEC dışı ülkelerde ise bu sayı 558 bin varil olacak. Kararın destek görmesiyle petrol fiyatları artış eğilimine girdi. 2016 başında 27 do­larda dip çalışması yapan, toplantı öncesinde 47 do­lardan işlem gören Brent petrolün varil fiyatı, toplantının ar­dından 50 doların üzerine çıktı. 2016 yıl sonunda ise 57 dolar ile 18 ayın zirvesini gördü. Böylece petrol OPEC anlaşmasından sonra yaklaşık yüzde 9 prim yaptı. Şimdi dikkatler 1 Ocak ta uygulanmaya başlayan arz kesintisinin fiyatlara etkisinde ola­cak.

 

HİSSELERE YANSIMASI

Peki, petrol fiyatlarındaki artışın borsada işlem gören şirketlere ne gi­bi yansımaları olabilir? Uzmanlar bu yükselişi, üretimde girdi olarak pet­rol ve türevlerini kullanan şirketlerin finansal performansını olumlu ve olumsuz açıdan etkileyecek bir un­sur olarak görüyor.

Kimyevi ürün üreticileri, operasyonel kârlılığın petrol fiyatlarına du­yarlılığı nedeniyle petroldeki artıştan etkilenecek .şirketlerin başında geli­yor. Akaryakıt ve gaz üreticileri hem operasyonel hem de envanter kazanç ve kayıpları açısından etkilenecek di­ğer şirketler arasında gösteriliyor. Ay­rıca petrol fiyatındaki artışa bağlı ola­rak jet yakıtı fiyatında görülebilecek yükselişin, havayolu şirketleri için fazla maliyet yaratabilecek bir unsur olduğu kaydediliyor. Bu artış, cam ve çimento şirketleri açısından ise ana girdileri arasında yer alan petrokokun petrol türevi olması nedeniy­le olumsuz bir durum olarak değer­lendiriliyor. Aynı şekilde gübre şir­ketlerinin de petrole ikame olabilen doğalgaz fiyatlarının yükselmesiyle maliyet baskısı yaşayabileceği öngö­rülüyor. Bu açıdan Aksa Akrilik, Kordsa, Petkim, Aygaz, Tüpraş, Türk Hava Yollan ve Pegasus petrol fiyat­larının yükselişinden etkilenecek şir­ketler olarak başı çekiyor.

CAM, ÇİMENTO VE HAVAYOLU

Petrol fiyatları, girdi veya satılan ürünlerin niteliğine göre tedarikçi ve perakendeci şirketleri farklı boyutta etkiliyor. Reel Kapital Menkul De­ğerler Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “Fiyatlardaki yükseliş düşük maliyet avantajını yaklaşık iki yıldır kullanan özellikle cam, çimen­to, havayolları şirketleri için deza­vantaj olacak” diyor. Erkan, fiyatlar­daki düşüşle rafineri ve kâr marjları gerileyen akaryakıt ve gaz şirketle­rinde ise toparlanma zamanının gel­diğini söylüyor. Küresel petrol ve em­tia fiyatlarında dip seviyelerin görül­düğünü kaydeden Erkan, 2017’de or­talama 55-60 dolar bandını öngörü­yor.

TRUMP’IN ADIMLARI ÖNEMLİ

2017’de petrolün arzın kısılma­sıyla destek bulması beklense de ta­lep de önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Gedik Yatırım Anıştırma Uzmanı Ali Erkan Tanacıoğlu, tale­bin düşük seyrinin yukarı yönlü mar­jı sınırlayacağını ifade ediyor. Tanacıoğlu. yıl içinde petrolde dalgalı görünüm bekliyor ve yıl ortalamasını 55 dolar olarak tahmin ediyor. An­cak Donald Trump sonrası. ABD’nin ekonomi politikalarının bu senaryo­yu tehdit edebileceğinin de altını çi­ziyor.

Ak Yatırım analistleri de petrol fi­yatındaki artışın bazı halka açık şir­ketlerin finansal performansını pek çok açıdan etkileyeceğini ifade edi­yor. Ak Yatırım analistleri, Çin ve ABD makro görünümündeki olumlıı gelişmeleri göz önüne alarak, fi­yatların 2017 boyunca varil başına 55-70 dolar aralığında kalacağını ön­görüyor.

KPMG Enerji Sektörü Grup Baş­kanı Onur Okutur da, Trump’ın se­çim çalışmalarında Paris İklim Deği­şikliği Anlaşması’ndan ve Trans-Pasifik Ortaklığı’ndan çekileceğini açık­laması nedeniyle. “Petrolün kaderi­ni Trump belirleyecek” diye konu­şuyor.

AK YATIRIM IN ŞİRKET ANALİZLERİ

Aksa Akrilik: Artan petrol fiyatları Aksa Akrilik’in ana hammaddesi olan ACN’nin fiyatını artırabilir. Aksa, akrilik elyaf ürünlerini ACN fiyatının üzerine nominal bir dolar farkı koyarak fiyatlandırıyor. Bu farkı uygulamaya devam edebilirse marjı daralsa bile FVAÖK sabit kalabilir.

Aygaz: Ortalama 60 bin ton LPG stokuyla çalışan Aygaz, fiyatların gerilemesiyle 2014’ün ikinci yarısı ve 2015‘te envanter değerleme kayıpları yaşadı. Ton başına brüt kârı 2013’te 163 dolardan 2014’te 118 dolara, 2015’te 107 dolara düştü. Yükseliş trendi Aygaz için envanter kazançları ve yüksek marjlar anlamına gelebilir. Tüpraş’taki dolaylı yüzde 10,2 payı nedeniyle de olumlu etkilenebilir.

Kordsa: Kordsa’nın lastik kord bezi ürettiği naylonun ve polyesterin hammaddeleri petrokimyasal olduğundan, petrol fiyatlarındaki yükseliş hammaddelerin fiyatlarını ve üretim maliyetlerini yükseltebilir. Yükselen maliyetlerin satış fiyatlarına yansıtılması marjları yıllık bazda koruyabilir.

Pegasus: Yakıt giderlerinin toplam nakit giderlerdeki payı 2011-2014’te ortalama yüzde 43,5 iken, bu oran petrol fiyatının aşağı seyriyle 2015te yüzde 36’ya, 2016 dokuz ayda yüzde 27’ye geriledi. Petroldeki yükselişle jet yakıt fiyatının artması ve yakıt maliyetinin bilet fiyatlarına yansıtılması, yolcu talebi için risk olabilir.

Petkim: 2014 ortasından itibaren petrol fiyatlarının aşağı yönlü seyri ethan tabanlı üreticilerin maliyet avantajını azalttı, Petkim gibi nafta tabanlı üreticileri ise olumlu etkiledi. Petrol fiyatı 60 dolar/varil üzerinde kalıcı olmadığı sürece, ethan bazlı üreticilerin maliyet avantajını yeniden kazanarak nafta tabanlı üreticileri tehdit etmesi zor gözüküyor.
THY: Yakıt giderlerindeki yüzde 10’luk artış FVAÖK’ü yüzde 15-20 geriletebilir. 2016 üçüncü çeyrek itibarıyla 2017 bütçelenmiş yakıt maliyetinin yüzde 36’sını 55-60 dolar/varil aralığından türev enstrümanlarla korumaya alması, petrol fiyatlarındaki artışın marjla baskısını sınırlayabilir. Yakıt maliyetlerinin yüzde 50’sini bilet fiyatlarına yansıtma stratejisi, talebi olumsuz etkileyebilir.

Tüpraş: Petrol fiyatlarındaki artışla stok değer artışı kaydedebilir. 2017’de Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi (RUP) verimliliğinde problem olmazsa, varil başına 4,5 dolar net rafineri marjına ulaşabilir. Bu marjda varil başına her 0,5 dolarlık artışta FVAÖK yüzde 14, net kâr yüzde 10 artabilir.

Çimento şirketleri: Çimento üretiminde kullanılan ve petrol türevi olan petrokok, toplam maliyetlerin yüzde 25-30’unu oluşturuyor. Petrokok fiyatları 2014’te ortalama 100 dolar/ton iken 2015’te 75 dolar/tona ve 2016 da 55 dolar/tona düşerek çimento üreticilerinin marjlarını destekledi. Petrol fiyatlarındaki yukarı seyirle yükselen petrokok fiyatları kârlılıkta baskı oluşturabilir. Ekonomist-Ceren Oral

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.