Akıllı Gündem

Petrol için kritik haber

OPEC ve OPEC dışı petrol üreticileri üretim kesintisini 6 ay uzatmayı konuşuyor

Petrol için kritik haber

OPEC ve OPEC dışı petrol üreticileri üretim kesintisini 6 ay uzatmayı konuşuyor

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretimi kontrol altında tutmak için Rusya ve OPEC dışı diğer ülkeler ile uzun vadeli işbirliği anlaşma çalışmaları yürütürken üretim kesintisinin de 6 ay uzatılması bekleniyor.

Irak Petrol Bakanı Jabbar al-Luaibi, OPEC ve Rusya dahil OPEC dışı 10 ülkenin petrol üretim kesintisini 2019’un ilk yarısına kadar uzatmayı değerlendirdiğini söyledi.

Daha önce Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid el-Falih,  bu yılın sonuna kadar uzatılan üretim kesintisinin 2019’da azaltabilmesini beklediğini söylemişti.

Luaibi’nin verdiği bilgilere göre üreticiler bu yılın sonunda nasıl ilerleneceğine karar verecek. Luaibi “Bazı üreticiler 3 aylık, bazıları da 6 aylık uzatma önerdi.” dedi.

OPEC üyeleri 2016 Kasım ayında vardıkları anlaşmayla 2017’nin başından beri 1,2 milyon varillik kesinti uyguluyor. Rusya ağırlıkta olmak üzere OPEC dışından da 558 bin varil kesinti bunu takip ediyor. OPEC dışındaki toplam kesintinin 300 bin varili Rusya’dan geliyor. Viyana’daki son toplantıda kesintinin 2018 sonuna kadar devam etmesi kararlaştırılmıştı.

 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ