Akıllı Gündem

Petrol Fiyatları Ticaret Savaşı Endişeleri Esnasında Düşüyor

Petrol Fiyatları Ticaret Savaşı Endişeleri Esnasında Düşüyor

Investing.com – ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı yeniden su yüzüne çıkmasıyla petrol fiyatları Pazartesi günü düştü.

Ham petrol vadeli işlemleri 17.27’de %1,57 azalarak 63,92$’a geriledi.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,94 azaldı ve bir varili 68,69$’a düştü.

Pazar günü ABD’den gelen ticaret vergilerine karşılık olarak, Çin domuz eti, şarap, fındık ve dikişsiz çelik borular gibi 128 farklı ABD ihracat ürününe %25 ek vergi getirdi. Haberler Dünya’nın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret geriliminin artmasına neden oldu ve yatırımcıların ticaret savaşı endişelerine sahip olmasına yol açtı.

Beyaz Saray’ın Çinli ithalatlara 50 ila 60 milyar$ değerindeki gümrük vergi listesini açıklaması bekleniyor.

Ticaret hacimleri zayıftı, Avrupalı piyasalar hala Paskalya tatili dolayısıyla kapalı pozisyonda. ABD piyasaları Cuma günü kapalı kaldıktan sonra bugün açıldı.

Günün başlarında petrol fiyatları ABD’den gelen aktif petrol kuyusu sayım verilerinin son 3 haftada ilk defa azaldığını göstermesiyle yükselmişti. Perşembe günü enerji hizmetleri firması Baker Hughes kendi raporunda aktif petrol kuyu sayısının 7 düşerek 797’e indiğini açıkladı. Geçtiğimiz haftaki azalma son 3 hafta içerisindeki ilk azalmaydı. Yakından takip edilen rapor İyi Cuma tatili dolayısıyla normalden bir gün evvel yayınlandı.

Veriler, patlama yapan ABD kayaç petrol üretiminin OPEC’in arz fazlasını kısma çabalarını rayından çıkarabileceği endişelerini de yumuşattı.

OPEC petrol fiyatlarını desteklemek için üretim seviyesini günde 1,8 milyon varile çekme kararı almıştı. Uygulama 2017 Ocak ayında başlamış ve 2018’in sonuna kadar uzatılmıştı.

Yine de, Rsuya’nın Mart ayında üretimi artırarak Şubat ayındaki günde 10,95 milyon varil seviyesinden 10,97 milyon varile çıkardığı haberlerden sonra arz fazlası üzerine doğan endişeler yeniden su yüzüne çıktı.

Diğer enerji ticaretlerinde, Benzin vadeli işlemleri %1,19 azalarak bir galonu 1,9958$ olurken, ısıtma yakıtı %0,93 düştü ve bir galonu 2,0022$ oldu. Doğal gaz vadeli işlemleri %2,20 azaldı ve 2,673$’a geldi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ