Akıllı Gündem

Petrol Fiyatları OPC’in Arz Kesintisini 2019’a Kadar Uzatacağı Umutlarıyla Artıyor

Petrol Fiyatları OPC’in Arz Kesintisini 2019’a Kadar Uzatacağı Umutlarıyla Artıyor

Investing.com – Petrol fiyatları Perşembe günü yükseliyor, OPEC tasarılı üretim kesintilerinin gelecek yıl da devam edeceği öngörüleri destek niteliği taşıyor.

ABD WTI ham petrol vadeli işlemleri saat 13.05’te yaklaşık %0,2 artarak 64,52$ oldu.

Bu sırada, ABD dışındaki petrol fiyatları değerlendirmesi Brent petrol vadeli işlemleri ise %0,2 düşerek 68,61$ oldu.

ABD’deki artan ham petrol stokları ve üretimi nedeni ile getiriler sınırlı kaldı.

Çarşamba gün ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA)’ya göre ABD ham petrol envanterleri geçtiğimiz hafta 1,6 milyon varil artarak 429,95 milyon varile çıktı. 0,2 milyon varil civarındaki düşüş beklentilerini şaşırttı.

ABD ham petrol üretimi geçtiğimiz hafta günde 10,43 milyon varil ile Dünya’nın en büyük üretici ülkeleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim seviyelerini de aşarak tüm zamanların en yüksek değerine çıkmıştı.

Analistler ve tüccarlar son olarak ABD kayaç petrol üretiminin OPEC’in arz fazlasını sona erdirme çabalarını rayından çıkarabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

OPEC ve Rusya başta olmak üzere diğer bazı OPEC mensubu olmayan ülkeler piyasaları arz fazlasını kısmak için üretimi günde 1,8 milyon varile indirme kararı almıştı. Geçtiğimiz kış mevsiminde hayata geçen düzenleme 2018’in sonuna kadar uzatılmıştı.

Öte yanda, Çin’de Şangay ham petrol vadeli işlemleri %1 düşerek 409,7 Yen (65,18$) oldu, yeni değerlendirme ABD fiyatlarına yaklaştı.

Son düşüş ile birlikte kayıplar Pazartesi gününden beri %10’u buldu.

Diğer enerji ticaretlerinde, benzin vadeli işlemleri %0,4 düşerel bir galonu 2,015$ olurken, ısıtma yakıtı %0,5 kaybederek 2,003$ oldu.

Doğal gaz vadeli işlemleri %1,4 yükselerek 2,735$ oldu, tüccarlar 75 milyar fit küplük beklentiler eşliğinde günün sonlarında açıklanacak haftalık stok verilerini beklemye koyuldu.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ