Akıllı Gündem

Petrol Fiyatları İyimser ABD Verilerinin Ardından Yükseliyor

Petrol Fiyatları İyimser ABD Verilerinin Ardından Yükseliyor

Investing.com – Petrol fiyatları Perşembe günü yükseldi, ABD petrol stoklarının düştüğünü gösteren haftalık rapordan iyi yönde etkilendi.

Ham petrol vadeli işlemleri %0,71 yükselerek 63,48$’e geldi.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,25 arttı ve bir varili 68,19$ oldu.

Enerji Bilgilendirme Dairesi‘nin açıkladığına göre, ABD petrol envanterleri 30 Mart’ta sona eren haftada 1,4 milyon varil artış olacağı öngörülerinin aksine düşerek 4,617 milyon varile geriledi.

Rapor artan ABD üretimine dair yatırımcı endişelerini yumuşattı. Petrol fiyatları yükselen ABD kayaç üretimi ve OPEC’in Rusya ile beraber küresel arz fazlasını bitirme çabaları arasında gidip geliyor.

OPEC petrol fiyatlarını desteklemek için üretimi günde 1,8 milyon varile indirmişti. Paket 2017 Ocak ayında başlamış ve 2018’in sonuna kadar uzatılmıştı fakat bilfiil lider Suudi Arabistan kesintileri 2019’a kadar uzatmak istiyor.

OPEC üyesi Katar’ın Enerji Bakanı Mohammed al-Sada Perşembe günü petrol arz kesintileri fikrini desteklediğini belirtti. Fiyatların iyileştiği esnada, yatırımda bir artış görülmediğini ekledi.

Sada Reuters’e, “Petrol fiyatlarında açıkça görülen bir iyileşme var. Ancak henüz bu yatırımlara yansımış durumda değil… Yatırımlar oldukça düşük. Benim endişem ortadan uzun vadeye doğru olan talepler hakkında. “Yatırımcılar hala temkinli ve fazlasıyla tutucu.”

Diğer enerji ticaretlerindeyse, benzin vadeli işlemleri %0,39 artarak bir galonu 1,9760$ olurken, ısıtma yakıtı %0,05 azalarak bir galonu 1,9764$ oldu. Doğal gaz vadeli işlemleri %1,03 düşerek 2,690$ oldu.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ