Akıllı Gündem

Petrol fiyatları ABD’den gelen stok verilerine rağmen yükseldi

Petrol fiyatları ABD’den gelen stok verilerine rağmen yükseldi

Investing.com – Ham petrol fiyatlarının artışı Çarşamba günü ABD’de ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta beklenmedik şekilde yükselmiş olmasına rağmen sınırlı kaldı.

New York Ticaret Borsası’nda WTI ham petrolün varili 46 sent artışla 66 dolara yükseldi. Fiyatları, stok verileri öncesinde 66,03 dolar seviyesinde seyrediyordu.

ABD Enerji Bilgi Bakanlığı, 6 Nisan haftasında stokların 3,3 milyon varil yükseldiğini belirtti.

Analistler 0,6 milyon varillik düşüş olacağını öngörüyorlardı. Amerikan Petrol Enstitüsü ise toplam arzın 1,8 milyon varil olduğunu ifade etti.

Enerji Bilgi Bakanlığı, Cushing, Oklahoma’da petrol arzının 1,1 milyon varil yükseldiğini belirtti.

ABD’de toplam ham petrol arzı geçtiğimiz hafta 428,6 milyon varilde seyrediyor.

Bu sırada Brent petrolün varili 43 sent artışla 71,48 dolara yükseldi.

Amerika’nın Suriye’ye askeri saldırı ihtimali ile destek gören Brent, Salı günü, %3’ten fazla artış ile 2014 sonlarından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Suriye önemli bir petrol üreticisi değilken, Orta Doğu’nun çoğu dünyanın en önemli petrol ihracatçısı ve bölgedeki gerilimler petrol piyasalarını diken üstünde tutuyor.

Ayrıca, Orta Doğu’nun majör petrol üreticisi İran üzerine, ABD’nin yeni yaptırımlar uygulayabileceğine dair endişeler var.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ