Akıllı Gündem

Petrol fiyatları ABD stok raporu öncesi geriledi

Petrol fiyatları ABD stok raporu öncesi geriledi

Investing.com – Ham petrol fiyatları yatırımcılar ABD’den gelecek stok verilerine odaklanmış olmalarıyla değer kazandı.

Amerikan Petrol Enstitüsü Salı günü saat 23.30’da haftalık raporunu açıklayacak. Enerji Bilgilendirme Dairesi’nden gelecek resmi veriler ise Çarşamba günü açıklanacak ve tahminler 0,4 milyon varil civarında petrol stoğu artışı olacağı yönünde.

WTI ham petrol vadeli işlemleri %0,02 artarak 65,56$ oldu.

Bu sırada, Brent petrol vadeli işlemleri 29 sent artışla 69,81 dolara yükseldi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde aktif petrol kuyusu sayısının artmasıyla arz fazlasının geriye döndüğü endişeleri yeniden baş göstermiş ve petrol fiyatları Pazartesi günü bir miktar düşmüştü.

Gelecek üretimlerin erken bir habercisi olan ABD kuyu sayımı, petrol fiyatları iki yıllık çöküşünden iyileşmeye başladığı zaman enerji şirketlerinin 2016 ortalarından bu yana harcamalarının artmasıyla birlikte geçtiğimiz yıla göre çok daha fazla bir sayıda bulunuyor.

Kayaç üretimiyle yürütülen ABD petrol üretimi, Dünya’nın en büyük petrol üreticileri Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim seviyelerinin üzerinde seyretmeye devam ederek geçtiğimiz hafta tüm zamanların en yüksek değeri olan günde 10,40 milyon varile çıkmıştı.

Yine de, analistler ve tüccarlar son olarak ABD kayaç petrol üretiminin OPEC’in arz fazlasını sona erdirme çabalarını rayından çıkarabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

OPEC ve Rusya başta olmak üzere diğer bazı OPEC mensubu olmayan ülkeler piyasaları arz fazlasını kısmak için üretimi günde 1,8 milyon varile indirme kararı almıştı. Geçtiğimiz kış mevsiminde hayata geçen düzenleme 2018’in sonuna kadar uzatılmıştı.

Suudi Enerji Bakanı Khalid al-Falih OPEC üyelerinin Rusya ve diğer OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerle koordine bir şekilde 2019’da da küresel petrol envanterlerini kısmaları gerektiğini söylemesinin ardından hissiyat artmıştı.

Diğer enerji ticaretlerinde, benzin vadeli işlemleri %0,4 artarak bir galonu 2,025$ olurken, kalorifer yakıtı %0,6 artışla 2,0297 dolara yükseldi.

Doğal gaz vadeli işlemleri ise %0,6 arttı ve 2,674$ oldu.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ