Akıllı Gündem

Petrol fiyatları ABD sondaj faaliyetindeki düşüş ve gerilimler üzerine artıyor

Petrol fiyatları ABD sondaj faaliyetindeki düşüş ve gerilimler üzerine artıyor

Investing.com – Petrol fiyatları Pazartesi günü, ABD petrol üretimindeki gerileme ve ABD ve İran arasında, yeniden vergi koyma yaptırımlarına yol açabilecek gerilimlerin artmasından dolayı artış yaşadı. Bu yaptırımlar petrol ihracatını engelleyebilir.

ABD WTI ham petrol vadeli işlemleri 18 sent artış ile 65,12 dolardan işlem gördü.

ABD dışı petrol fiyatları değerlendirmesi Brent petrol, 30 sent yükselerek 69,64 dolara ulaştı.

Bir raporda ABD sondaj aktivitesinde üç hafta içinde ilk kez geçen hafta düşüş yaşandığı görüldükten sonra fiyatlar destekli kaldı.

Enerji Hizmetleri firması Baker Hughes Perşembe günü, aktif ABD petrol kuyusu sayısının 7 düşüş ile 797’ye gerilediğini raporladı. Yakından takip edilen bu rapor, Kutsal Cuma tatili nedeniyle her zamankinden bir gün önce yayınlandı.

Bu rapor, ABD kayaç petrol üretimindeki artışın OPEC’in arz fazlasını bitirme çabalarına darbe vuracağı korkusunu yumuşattı.

OPEC ve Rusya öncülüğündeki OPEC üyesi olmayan ülkeler, arz fazlası olan piyasayı frenlemek adına günlük 1,8 milyon bpd üretim kesintisi anlaşması yaptılar.

OPEC öncülüğündeki üretim kesintisi anlaşmasının, petrol fiyatlarını desteklemek adına gelecek yıla doğru uzatılması ihtimali petrol fiyatlarına destek sağlamaya devam ediyor.

Ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın nükleer programını durdurmak için 2015 uluslararası anlaşmasını eleştirilerini takiben, daha katı bir ABD hattı ihtimali arasında fiyatlar destek gördü.

ABD anlaşmadan çekilir ve İran üzerine yeniden vergi koyarak ekonomik yaptırımlar uygularsa, bu durum OPEC’in en büyük üyelerinden birinin petrol üretimini etkileyebilir.

Ticaret hacmi Pazartesi günü, Avrupa piyasalarının Paskalya tatilinden dolayı kapalı olmasıyla düşük olacak gibi görünüyor. ABD piyasaları Kutsal Cuma tatili sonrası yeniden açıldı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ