Akıllı Gündem

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Investing.com – 29 Mart Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gereken 5 önemli gelişme:

1. Küresel piyasalar teknoloji satışlarından sonra yeniden yükseldi

Yatırımcılar küresel piyasalar boyunca yayılmış olan teknoloji öncelikli elden çıkarmalardan kurtulmaya çalıştıkça, küresel hisse senetleri haftanın, ayın ve çeyreğin son işlem gününde çoğunlukla yüksek işlem gördü.

Pek çok tacirin Paskalya tatili öncesi ticareti bitirmesiyle hacim düşük kaldı.

Asya’da, Kuzey Kore (KK) ile diplomatik bir atılım yapma umudu riskli yatırımlara olan iştahı destekledikçe, bölgedeki pek çok borsa pozitif bölgede sonlandı.

Japon Nikkei %0,6 bitirirken, Çin ve Kore’deki pek çok hisse senedi de getiri işaretledi.

Öte yanda, Avrupa’da, konjonktürel sektörlerdeki iyileşme ve pek çok M&A haberi hassasiyeti desteklemeye yardım ettikçe, kıtanın majör borsaları öğleye doğru yüksek ticaret yaptı.

Bölgenin en geniş hisse senedi fiyatları ölçümü olan pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi, pek çok sektörün yeşil bölgede olması ile yaklaşık %0,5 yükseldi. Almanya’da DAX %0,8 civarında artış yaşarken, Londralı FTSE100 %0,4 yükseldi.

Diğer yanda, Wall Street’te, ABD hisse senedi vadeli işlemleri ılımlı artışlarla açılış yaparak, majör ortalamaların, teknoloji öncelikli elden çıkarmaların verdiği kayıplardan yeniden yükseldiğine işaret etti.

Birinci sınıf Dow vadeli işlemleri 62 puan kazandı. S&P 500 vadeli işlemleri 9 puan artarken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 vadeli işlemleri 43 puan yükseldi.

ABD endekslerinin büyük üç tanesi de, Amazon (NASDAQ:AMZN) hisselerindeki keskin düşüşlerden ve teknoloji hisselerindeki değer kaybının ağırlığının devam etmesinden dolayı, Çarşamba günü negatif bölgede bitirdi.

2. Dolar, güçlü kazançların ardından düşüş yaşıyor

Dolar, yaklaşık 6 ay içinde yaşadığı en büyük günlük yüzdelik artışın ardından bir nefes alarak, yen karşısında düşüş yaşadı.

USD/JPY yaklaşık %0,3 düşüş ile 106,55 oldu. Çarşamba günü oturumu, 11 Eylül’den beri gördüğü en büyük artışı yaşayarak %1,4 yüksek bitirmişti.

Amerikan doları, hızlı ABD ekonomik büyümesi ve KK ile diplomatik bir atılım umutlarına yol açan veriler ile desteklendi.

Yatırımcılar Mart ayı Alman tüketici fiyatları okumalarını beklerken, euro karşısında dolar hafif düşüş yaşadı.

Tahvil piyasalarında, ABD 10-yıllık Hazine verimleri %2,766 seviyesine düştü.

3. Fed’in tercihi enflasyon ölçümü dikkatleri topluyor

Perşembe gününün takvimi, –Fed’in enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği- kişisel tüketim harcamaları enflasyon verilerini (PCE) içeren, yakından takip edilen kişisel gelir ve harcama raporlarını içeriyor.

Rapora dair ortak öngörüler, çekirdek PCE fiyat endeksinin bir ay önceki %0,3 artışının ardından geçen ay, %0,2 yükseldiğini göstereceği yönünde. Yıllık bazda çekirdek PCE fiyatlarının, bir önceki ayın %1,5 artışına kıyasla, %1,6 artması bekleniyor.

Fed, çekirdek PCE endeksini faiz oranlarını artırma ya da düşürme gerekliliğine dair yardım amacıyla bir araç olarak kullanıyor. Enflasyonu %2 veya altında tutmayı hedefliyor.

Artan enflasyon, Fed’in faiz oranlarını şimdi beklenenden daha hızlı bir tempoda artırmasını sağlayacak bir katalizör olabilir.

Yatırımcılar ayrıca ilk işsizlik başvuruları haftalık okumasını, Midwest Mart ayı imalat aktivitesi okumasını ve Michigan Üniversitesi Mart ayı tüketici hassasiyeti son okumasını bekliyor.

Fed geçen hafta bir faiz artırımı yaptı ve bu yıl üç artırım yapacağı planına sadık kaldı.

4. Petrol fiyatları, OPEC umutları üzerine yükseldi

Petrol fiyatları, OPEC’in destek sağlamak adına üretim kesintisini gelecek yıla uzatacağına dair umutlar ile yükseldi.

ABD WTI ham petrol vadeli işlemleri 21 sent yükselerek, 64,58 dolar olurken, Brent vadeli işlemleri 68,72 dolarda sakin kaldı.

ABD’deki artan ham petrol stokları ve üretimi nedeni ile getiriler sınırlı kaldı.

5. Bitcoin, “ölüm haçının” gölgesi ile batıyor

Bitcoin fiyatları, 7.000 dolar seviyelerine tekrar battı. Tabloların kriptodövizlerin “ölüm haçına” yaklaştığını gösteren bulgularından sonra yatırımcılar panik butonuna bastı.

Bu terim, 50 günlük ortalama ve uzun dönemli 200 günlük ortalamanın ötesine geçmeyi tarif etmek için kullanılıyor.

Piyasa kapasitesi ile dünyanın en büyük sanal dövizi, yaklaşık %5 düşüş ile (BTC/USD) 300 dolardan fazla bir kayba imza atarak 7.567 dolar oldu. Gün içinde 7.323 doları gördü.

Diğer popüler dijital paralar da düşüş yaşadı, piyasa kapasitesine göre dünyanın en büyük ikinci kriptoparası Ethereum, yaklaşık %9 düşüş ile 418,39 dolara geriledi.

Üçüncü en büyük döviz Ripple ise, kabaca %5 kayıp ile 0,54514 seviyesinde işlem gördü.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ