Akıllı Gündem

Perakende satışlar Eylül’de yerinde saydı

Eylül ayı verilerinin açıklanmasıyla perakende satışlarda da üçüncü çeyrek dönemin bilançosu onaya çıkmış oldu. Üçüncü çeyrekte perakende satışlar ge­çen yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 0,8 geriledi.

Perakende satışlar Eylül’de yerinde saydı

Perakende satışlar eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre reel olarak yüzde 0,7 yükseldi. Takvim etkisinden arındı­rılmış yani işgünü sayısına göre düzeltil­miş perakende satışlarda yıllık bazdaki artış çok az daha yüksek ve yüzde 1 ola­rak gerçekleşti. Mevsim ve takvim etki­lerinden arındırılmış perakende satışlar ise eylülde önceki aya göre yüzde 0,4 geriledi.

Askeri darbe girişimine sahne olan temmuz ayında sanayi üretimi gibi pera­kende satışlarda da çöküş yaşanmıştı. Temmuz ayında perakende satışlar yıl­lık bazda yüzde 3.5 düşmüştü. Bu dü­şüş daha sonra devam etmedi ama perakende satışlarda ciddi bir toparlanma da olmadı. Perakende satışlar ağustos ayın­da da yıllık bazda yüzde 0,5 gibi çok za­yıf bir artış göstermişti. Bu dunun bahar aylannda zayıflamaya başlayan tüketicinin talebinin 15 Temmuz dan sonra ta­mamen dibe vurduğunu düşündürüyor. Geleceğe güveni iyice azalan tüketici­nin satın alma kararlarını ertelemeye başlaması perakende satışların yerinde saymasına neden oluyor.

2

Eylül ayı verilerinin açıklanmasıyla perakende satışlarda da üçüncü çeyrek dönemin bilançosu onaya çıkmış oldu. Üçüncü çeyrekte perakende satışlar ge­çen yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 0,8 geriledi. Bu durum üçüncü çeyrekte hanehalkı tüketiminden büyü­meye gelen katkının çok zayıflamış ola­bileceğini işaret ediyor. İlk çeyrekte yüz­de 7,1’i bulan hanehalkı tüketimindeki yıllık artış ikinci çeyrekte yüzde 5,2*ye inmişti. Bu oran üçüncü çeyrekte muh­temelen çok daha aşağılarda çıkacak. Bu da ekonomideki büyüme açısından kötü bir etki oluşturuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ