Akıllı Gündem

Perakende Satış Hacmi Ocak Ayında %10,7 Arttı

Perakende Satış Hacmi Ocak Ayında %10,7 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Perakende Satış Hacim Endeksi’nin Ocak 2018
sonuçlarını açıkladı.

 ” Perakende Satış Endeksleri, Ocak 2018

Perakende satış endeksleri 2015 temel yıllı olarak ilk defa bu haber bülteni ile yayımlanmaktadır. Haber bülteni ekinde bulunan “2015 Temel Yıllı Perakende Satış Endekslerine İlişkin Açıklama” dosyasında ve metaveri kısmında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %10,7 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %10,7 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %9,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %12,6, otomotiv yakıtı satışları %7,6 arttı.
Perakende satış hacmi bir önceki aya göre %1,2 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %1, otomotiv yakıtı satışları %2,1 arttı.
Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %22,1 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2018 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %22,1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %17,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %26,1, otomotiv yakıtı satışları %19,6 arttı.

Perakende ciro bir önceki aya göre %1,9 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2018 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,9 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %1,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %2, otomotiv yakıtı satışları %2,5 arttı. “

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ