Hindistan’da yaşanan bir olayda 18 yaşındakiUma Oram patlayan Nokia telefon yüzünden hayatını kaybetti. Bir akrabasıyla Nokia 5233 telefonuyla bir akrabasıyla konuşan Oram konuşmanın ortasındaiken cihazını şarj etmek için bir prize taktı. Ancak, telefon şarjdayken patladı ve genç kızın ölümüne sebep oldu.

Yayınlanan raporda, patlayan telefonun genç kızın eline, bacağına ve göğsüne zarar vererek ölümüne sebep oldu. Uma, bulunduğu yerdeki yerel bir hastaneye kaldırıldı ancak, burada hayatını kaybetti.

Ocak 2010’da piyasaya sunulan Nokia 5233, basınca duyarlı direnç teknolojisini kullanan dokunmatik bir akıllı telefon. Telefon halen 2,999 Rupi (180 TL) karşılığında Amazon Hindistan’da satılıyor.

Mevcut Nokia lisansı HMD Global, ölümlü patlama olayı ile ilgili açıklama yaptı ve bu eski modelin şu andaki Nokia markalarıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Nokia artık telefon üretmediğinden ve eski modellerini desteklemediğinden, kızın ölümünden tam olarak kimin sorumlu tutulacağı net değil.

Polis bir soruşturma başlattı ve kurbanın bedeni, Kheriakani ilçesindeki Tıbbi Muayenehanenin yaptığı bir otopsiden geçiyor.