Akıllı Gündem

Paris Otomobil Fuarı’nda Made in Turkey rüzgarı

Paris Otomobil Fuarı’nda Made in Turkey rüzgarı

Paris Otomobil Fuarı 2016, geçtiğimiz Eylül ayında otomobil markalarının yeni modellerine ev sahipliği yaptı. Ülkemizden de otomobil sektöründe yer alan bir çok marka ve üretici Paris Otomobil Fuarı’nda yerini aldı. Bu yıl fuara ‘Made in Turkey’ yazılı otomobiller damga vurdu. Fuarda tanıtılan Türk üretimi otomobillere geçmeden önce isterseniz gelin Paris Otomobil Fuarı’nı yakından tanıyalım.

Esasında Paris Otomobil Fuarı diyoruz ama buna Avrupa Otomobil Fuarı’da diyebiliriz. Avrupa Otomobil Fuarı çift senelerde Paris’te, tek senelerde ise Almanya’da Frankfurt’ta düzenleniyor.
paris-otomobil-fuari_0

Paris Otomobil Fuarı’nın dünyanın en eski otomobil fuarı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü 1898 yılında Paris’iin en önemli caddesi Şanzelize’de bir otelde gerçekleştirilmiş. Yani 118 yıl eskiye dayanıyor. Her türlü otomobilin, her türlü motor çeşidinin, yürüyen aksamın ve aktarma organlarının sergilendiği bir fuar ola gelmiş.

paris-otomobil-fuari_1

Paris Otomobil Fuarı, 130 bin m2’lik bir alanda, 8 tane holde gerçekleşiyor. Bu sene düzenlenen fuara 18 ülkeden 270 tane otomobil markası katıldı. İki sene önce yani 2014’te düzenlenen fuara 1 milyon 253 bin ziyaretçi katılarak önemli bir rekora imza attı. Aynı sene 130 ülkeden 10 bin basın mensubu fuarı yakından izleyerek tüm dünyaya duyurdu.

Bu seneki fuarda öne çıkan en önemli unsur elektirkli otomobillerdeki gelişmeler. Fuara yüzlerce firma katılmakta. Türkiye’de üretilen modellerde fuardaki yerini aldı. Bunlar arasında Toyota’nın Adapazarı fabrikasında üretime başladığı ülkemizin ilk SUV’u C-HR, dünyada sadece Bursa’da üretilecek Renault Megane Sedan, önümüzdeki ay öncelikle ülkemizde satılmaya başlayacak Honda Civic Sedan ülkemizin gururu olarak Paris’te görücüye çıktı. Tümüyle yeni modeller dışında yine ülkemizde üretilen Renault Clio ve Hyundai i10 da kapsamlı bir makyaj sonrası taze yüzleriyle ziyaretçilerle buluştu.

Yaklaşık 150 yeni modelin tanıtıldığı fuarda, Fransız Peugeot, Citroen ve Renault kendi evlerinde olmanın avantajını kullanıyor. Standart ve hemen satışa sunulacak yeni modeller dışında fuarda, süper spor otomobiller, en yeni elektrikli modeller ve büyük SUV’lar da sahne alıyor. Daha önce Cenevre, Detroit ve Çin dışında hiçbir fuarda yer almayacağını açıklayan Volvo’nun bu kararının şoku geçmemişken, Paris’e Aston Martin, Ford, Lamborghini, Bentley, Rolls-Royce ve Mazda katılmayacağını açıkladı. Katılım maliyetinin 20 milyon Euro gibi yüksek bedellere ulaşması yüzünden markaların bu kararı aldığı konuşuluyor.

Adapazarlı Toyota CH-R, Paris’te ilgi odağı oldu

Toyota’nın büyük yatırım hamlesi ile Adapazarı’nda üretmeye başladığı C-HR tüm detaylarıyla Paris’te ilk kez Avrupalı tüketicilerin karşısına çıktı. Türkiye’nin ilk yerli SUV modeli olan CH-R, Paris’te ilgi odağı oldu.

toyota-ch-r

 

 

Fiat Egea Avrupa’ya Paris’te merhaba dedi

Bursa’da üretilen Egea, Paris Otomobil Fuarı’nda Avrupalı tüketicilerin karşısına çıktı. Ailenin son üyesi Egea Station Wagon, özellikle Avrupalı otomobil severleri hedefliyor.

fiat-egea

 

Bursa’nın diğer bir yerlisi Renault Megane Sedan’da Paris’te

Fuarın ev sahiplerinden Renault, Bursa’da üretilen Megane Sedan ve Koleos’un dünya tanıtımını Paris’te gerçekleştirdi.

megane-sedan

 

İzmitli Hyundai’nin i10’nu makyajlı haliyle Paris’te

Hyundai’nin İzmit Fabrikası’nda üretilen i10 modeli Paris’te yeni haliyle ilk kez Avrupa’da sergilendi. Geçirdiği yenilenme operasyonu sonrasında görüntüsü, sportif hava girişleri ve yükseltilen donanım seviyesiyle beğeni topladı. Fuarda ayrıca ülkemizde de önemli satış adetlerine ulaşan Hyundai i30’un tümüyle yenilenmiş versiyonu sergi aldı. 3’üncü neslinde tasarım ve motor yelpazesinde önemli değişikliklerin yapıldığı i30 da önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulacak.

hyundai-i10

 

Şekerpınar’dan Civic Sedan

Honda Civic’in sadece Türkiye’de üretilecek Sedan versiyonu Paris’te Avrupa prömiyerini gerçekleştirdi. 10’uncu nesil Civic HB ile aynı anda sergilenen yeni versiyon, büyümüş hatları ve yeni teknolojileriyle fuarda büyük beğeni topladı.

honda-civic

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ