Akıllı Gündem

Panasonic’ten robotik tekerlekli sandelye

Panasonic’ten robotik tekerlekli sandelye

Havalimanlarında bulunan yer sağlık hizmetleri başta yaşlılar ve engelliler olmak üzere milyonlarca insanın kolay bir şekilde seyahat etmesini sağlıyor. Peki, ya havalimanındaki bu tekerli sandalyeler birer robot olsa ve çağırdığınız yere kadar ayağınıza gelse daha iyi olmaz mı? Buzdolabını ev sahibinin ayağına getiren Panasonic‘in, Whill Inc. ile birlikte geliştirdiği robotik tekerlekli sandalye, bu sağlık hizmetine ihtiyacı olanların havalimanında tek başlarına kolayca taşınmasını sağlıyor. Cep telefonu uygulamasıyla çalışan Whill Next, yolcunun bavullarını bile beraberinde taşıyabiliyor. Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Haneda Havalimanı‘nda 8 Ağustos’tan itibaren bir yıl boyunca test edilecek bu robot, başarılı olması halinde kentte 2020’de düzenlenecek Yaz Olimpiyatları’nda resmen hizmete girecek.

Tekerlekli sandalye robotu şöyle çalışıyor:

Bu hizmetten yararlanmak isteyen yolcu önce uygulamayı indiriyor. Ardından havalimanında hangi mağaza, hangi kapı veya çıkışa gidecekleri bilgisini uygulamaya giriyor. Robot alıcılarını ve görüntü tanıma özelliğini kullanarak havalimanı içinde rahatça dolanarak gideceği yönü tayin ediyor.

Bu robot, bir başka tekerlekli sandalye robotla iletişime geçerek birlikte saatte 8 km hızla hareket edebiliyor. Bu, ihtiyacı olan iki kişinin art arda havalimanında seyahat edebileceği anlamına geliyor. Uygulama, Hadena Havalimanı’nda mevcut olan ‘alıcılı valiz taşıma aracına’ bağlanarak yolcuyla valizlerin birlikte hareket etmesini sağlıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ