Akıllı Gündem

Özlü: “Sanayi 4.0 Yol Haritası”nı Bu Ay İçinde Açıklayacağız

Özlü: “Sanayi 4.0 Yol Haritası”nı Bu Ay İçinde Açıklayacağız

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD), ‘Sıçrama Yapan Şirketler’ raporunun sunumu için düzenlenen programa katıldı.

Bakan Özlü, “Üzerinde bir yılı aşkın zamandır çalıştığımız Sanayi 4.0, 4’üncü Sanayi Devrimi’ yol haritasını bu ay içerisinde açıklayacağız. Son rötuşları yapıyoruz. Aslında çok teknik bir rapor. Kamuoyunun daha rahat anlaması için metin üzerinde çalışıyoruz.Çağımızda gücün yeni tanımı teknolojik dönüşüm ve değişim yeteneğidir. Dijital dönüşümün sanayiyi ve dolayısıyla ekonomiyi yeniden dönüştürmesidir. Gücün merkezinde bilgi ve teknoloji üretme hızı vardır. Bütün güç tanımları bilgi ve teknolojiyi üretme hızının gücü yanında anlamını yitirmiştir. Sanayi 4.0 olarak adlandırılan bu yeni dönemi çok iyi okumalı ve ona göre pozisyon almalıyız” diye konuştu.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik , “Eğer iyi bir takım oyunu oynarsanız bu saydıklarımızın daha fazlasını bile yapmanız mümkündür. Kuşkusuz bu süreçte büyük şirketlerin payı tartışılmaz. Ancak bu oyunda gerçek başarı, toplam faktör verimliliğini yükseltmektir. Bu noktada değer zincirinde ana sanayiler kadar hatta bazen onlardan da daha önde olan bir bacak var ki; bunun da adı KOBİ’lerdir. Türkiye’nin daha yükseğe sıçraması için KOBİ bacağını mutlak suretle güçlendirmemiz gerekiyor. Bu nedenle TÜSİAD olarak biz de tüm çalışmalarımızı değer zincirinin tamamını ele alacak bir eksende yürütüyoruz. Türkiye’nin orta gelir ve orta teknoloji tuzağından kurtulabilmesi için KOBİ’lerin dönüşümünün en kritik ve önemli olan nokta olduğunu tekrarlamak istiyorum” dedi.
“Sanayi 4.0’ı çok iyi okumalıyız” dedi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ