Akıllı Gündem

Özel sektör dolar borcuna karşı tecrübeli

Türkiye’de de özel sektörün 212 milyar dolar döviz yükümlülüğü bulunuyor. Özel sektörün geçmiş yıllarda kazandığı tecrübeler bu borcun üstesinden gelmeye yetebilir.

Özel sektör dolar borcuna karşı tecrübeli

FED’in faiz artırım sürecinin başlamasıyla ucuz ve bol para döneminin bitmesi gözleri tüm gelişmekte olan ülkelerde özel sektör borçlarına çevirdi. Çünkü özellikle 2008-2009 küresel krizi sonrasında 4-5 katına çıkan önde gelen merkez bankalarının bilançoları tüm gelişmekte olan ülkelerin borç dinamiklerini olumsuz yönde etkiledi ve aynı şekilde özel sektörün döviz borçlarının artmasına neden oldu. Bugün gelinen noktada Türkiye’de de özel sektörün 212 milyar dolar döviz yükümlülüğü bulunuyor.

Bir bankanın genel müdürü, Türkiye’nin bu konuda özellikle daha önceki yıllarda kazandığı tecrübeler olduğunu hatırlatıyor. Bu doğrultuda özel sektörün borçlarını döndürmek konusunda büyük bir sorunla karşılaşmayacağı yorumunu yapan bankacı, “İlaveten hükümet temsilcileri tarafından konunun farkında olunduğunun ve kur riski ile açık pozisyonların yönetilmesi konusunda çalışmalara başlandığının belirtilmesi, güven verici ve önemli gelişmeler” diyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ