Akıllı Gündem

ÖTV zammı otomobil sektörü hisselerini nasıl etkiler

ÖTV düzenlemesi sonrası artan araç fiyatları borsada işlem gören otomobil sektörü hisselerini nasıl etkileyecek?

ÖTV zammı otomobil sektörü hisselerini nasıl etkiler

Hafta içinde yürürlüğe giren yeni ÖTV oranları sonrası, otomobil fiyatlarında büyük artışlar yaşandı. Otomobil sektörünü derinden etkileyen OTV düzenlemesi sonrası gözler borsada işlem gören otomobil şirketlerine çevrildi. ÖTV düzenlemesi, borsada işlem gören otomobil sektörü hisselerini nasıl etkiler?

Otomotiv sektöründe uzun süredir konuşulan ÖTV oranları yeniden belirlendi. Sektörün yıl sonuna kadar ertelenebileceği yönündeki beklentisinin aksine yeni oranlar Resmi gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Eski sistemde özellikle lüks araçlarda düşük motor hacimli seçeneklerle fiyat avantajı sağlamak mümkün olabiliyordu.
Yapılan değişiklikle birlikte artık birden fazla kritere göre fiyatlamalar yapılıyor. Silindir hacminin yanısıra otomobillerin fiyatı ve motor türü de ÖTV’nin tespitinde belirleyici oluyor. Böylece motor hacmi 1600 cc altında olan araçlarda alınacak ÖTV oranı yüzde 45’ten yüzde 60’a çıkarken fiyata göre üç farklı kademe belirlenecek.

İthalatı daraltacak
Yeni sistemin getiriliş gayesi ise daha ziyade ithalatı daraltma yönündeki tedbirler kapsamında değerlendiriliyor. Diğer taraftan dolardaki değer artışının da önümüzdeki süreçte ithal araçlarındaki fiyat artışına neden olacak bir diğer faktör olduğunu göz ardı etmemekte fayda var.
Düzenlemeyle birlikte tüketicilerin alt segment araçlara kayması şaşırtıcı olmayacaktır. Lüks kapsamındaki araçlardan uzaklaşma yaşanırken ilave vergiden kaynaklı fiyat artışının da elimine edilmesine çalışılacak. Uygulama, ihracat ağırlıklı firmalardan çok ithalat ağırlıklı firmaları olumsuz yönde etkileyecek.
Bu özelliğiyle Doğuş Otomotiv hemen öne çıkıyor. Şirketle ilgili değerlendirmede bulunan Vakıf Yatırım, Doğuş Otomotiv’in toptan satışlarının yaklaşık yüzde 80’inin binek segmente ait olduğunu ve ÖTV matrahı 40 bin TL üzeri araçların binek segmentin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturduğuna dikkat çekerken, şirketin fiyatlarda gerçekleştireceği artış nedeniyle rekabet gücünün zayıflayacağını belirtti.
Bunun neticesinde de firmanın yeni ÖTV uygulamasından dolayı olumsuz etkileneceği değerlendirmesinde bulunuyor. Satışlarının yüzde 70-75’ini ihraç eden Tofaş ve Ford Otosan’ın ise bu düzenlemeden daha az etkilenmesi bekleniyor.

TOFAŞ OTO
En olumlu etkilenecek hisse olarak Tofaş dikkat çekiyor. Ünlü&Co’nun notuna göre, yeni Egea modeli hala yüzde 45 üzerinden vergileneceği için düzenlemenin şirkete rekabet avanatajı sağlayacağı düşünülüyor.

Vakıf Yatırım analistleri de Tofaş Oto’nun yurtiçi satışlarının yaklaşık sadece yüzde 15’i ithal olduğuna dikkat çekerek, toplam satışların yüzde 6’sını oluşturmasına rağmen ÖTV matrahı 100 bin TL üzerindeki araç payının düşük olması nedeniyle olası düzenlemeden daha az etkileneceğini düşündüklerini söyledi.

Ünlü&Co’ya göre, yeni vergi düzenlemesiyle Tofaş pazar payını artırabilir veya kapasitesi sınırlı olduğu için kârlılığı artırmak için fiyatlarını yükseltebilir.

DOĞUŞ OTOMOTİV
Yerel pazara yoğunlaşan Doğuş Otomotiv ise yeni düzenlemeden en çok zarar görecek hisse olarak dikkat çekiyor.

“Asıl etkilenmesi gereken ithal araç getiren Doğuş Otomotiv olacaktır” diyen Mizrahi, Doğuş’un portföyüne baktığımızda toplam satışların yüzde 20’sinin bu vergi artışından etkilendiğine dikkat çekti.

Buna bağlı olarak analist, “Önümüzdeki altı ay-bir sene içinde burada ciddi pazar kaybı görmemiz gerekiyor” dedi.

Vakıf Yatırım da notunda “Doğuş Otomotiv’in olası düzenlemeden en çok etkilenecek Şirket olmasın beklerken, toptan satışlarının yaklaşık yüzde 80’inin binek segmente ait olduğunu ve ÖTV matrahı 40 bin TL üzeri araçların binek segmentin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturduğunu dikkate aldığımızda araçların satış fiyatlarını artırarak şirketin rekabet gücünü zayıflatmasına neden olabileceğinden olumsuz olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Doğuş Otomotiv hisseleri yüzde 1’e yakın düşüşle açıldıktan sonra kayıplarını azaltarak yüzde 0,20’lere kadar indirdi.

FORD OTOSAN
Mizrahi, Ford’un binek aracı ithal etmesi nedeniyle düzenlemeden çok etkilenmesini beklemediklerini söyledi. Ford’da hacmin düşebileceğini, ancak operasyonel kârlılığı etkilemesi beklenmediğini belirtti.

Vakıf Yatırım da, “Ford Otosan’ın yurtiçi satışlarının yaklaşık yüzde 35’i binek segment oluşturmasına rağmen ÖTV matrahı 100 bin TL üzeri araçların toplam içindeki payının düşük olması nedeniyle olası düzenlemeden daha az etkileneceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Ford hisseleri güne yüzde 1’e yakın düşüşle 28,6 lira seviyelerinden başladı.

Borsada işlem gören otomotiv sektörü hisse analizi

 

 

ÖTV zammı belli oldu! Otomobillere ne kadar zam gelecek

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ