Akıllı Gündem

ÖTV vergileri ve KDV indirimleri hangi hisselere yarayacak

Önceki hafta beyaz eşya, mobilya ve konutta yapılan ÖTV ve KDV indirimleri piyasaları heyecanlandırdı. İndirim sonrası gözler bu sektörlerdeki borsa şirketlerine çevrildi. İşte ÖTV ve KDV indirimlerinden olumlu etkilenmesi beklenen şirketler…

ÖTV vergileri ve KDV indirimleri hangi hisselere yarayacak

Geçen hafta doların küresel bazda de­ğer kaybetmesi, gelişmekte olan piya­salardaki yükselişi devam ettirdi. Yurtiçinde beklentilerin üzerinde gelen Ocak 2017 enflasyon verileri ve aylık bazda düşen Aralık 2016 sanayi üreti­mi dolar/TL kurunu 3,75 e kadar yük­selse de TL’deki toparlanmayla kur tekrar 3.68 e çekildi. BİST-100 Endeksi’nde de yukarı yönlü hareket sürdü ve endeks 9 Şubat’ta 88.830’u gördü. Bu yükselişte, yurtdışı piyasalardaki yatay seyrin ve kurdaki geri çekilme­nin etkili olduğu yorumu yapılıyor.

İş Yatırım araştırma uzmanları, dolardaki değer kaybında artış ve Tür­kiye varlıklarında yükseliş öngörse de “Ona vadede endişelerimiz devam ediyor” diyor. Kurum, bunun nedeni­ni, “Ekonomide sert iniş endişesinin arttığı konjonktürde, enflasyon beklentilerinde bozulma ve TL’deki de­ğer kaybıyla TCMB’nin zorunlu olarak sıkı para politikası uygulaması, orta vadede ekonomiyi ve piyasaları baskı­layacak” diye açıklıyor.

VERGİ İNDİRİMLERİ

Özellikle enflasyon ve büyüme oranları ile ilgili tedirginliklerin sıkça dile getirildiği bu süreçte, bu iki gös­tergeyi ilgilendirecek önemli bir ge­lişme yaşandı. Bakanlar Kurulu’nun kararıyla beyaz eşya, mobilya ve ko­nutta özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) indirim­leri yapıldı.

30 Nisana kadar klima, buzdo­labı, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı ve bulaşık makinesinin de aralarında olduğu beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan yüzde 6,7 lik ÖTV sıfıra çekilirken, mobilyada KDV yüzde 18 den yüzde 8’e düşürüldü.
Konutta binde 9,48 olarak uygula­nan gayrimenkul satış vaadi ve ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ait damga vergisi oranı sıfırlandı. Ayrıca KDV oranı, rayiç değeri bin TL’ye kadar olan arsalar için yüzde 1, 2 bin TL’ye kadar olan arsalar için yüzde 8, 2 bin TL ve üzeri için yüzde 18 oldu. Bu oranlar, rayiç değeri 500 TL’ye ka­dar olan arsalarda yüzde 1, bin TL’ye kadar olan arsalarda yüzde 8, bin TL ve üzeri için yüzde 18 olarak uygulanı­yordu. ISO metrekareden büyük ko­nutların KDV’sini yüzde 18’den yüzde 8’e indiren düzenlemede son tarih de Mart 2017’den Eylül 2017’ye uzatıldı.

HİSSELERE ETKİSİ

İş Yatırım, ÖTV indiriminin nihai fiyatlara yansımasıyla enflasyonda 0,5 puana katlar aşağı yönlü etki­nin söz konusu olabileceğini, büyümede ise nihai etkinin daha sınırlı kalacağı görüsünü paylaşıyor. Yatırımcılar acısın­dan ise yeni ÖTV ve KDV oran­larının beyaz eşya, mobilya ve konut sektörleri ve sektör his­seleri üzerindeki etkisi merak edili­yor. Söz konusu hisselerin fiyatlannda vergi indirimi sonrasında hareketlilik olduğu gözleniyor. İndirimin açıklanmasından sonra geçen süreçle bu sektörlerdeki 21 hissenin endeks üzerinde performans sergilediği görülüyor.

Döviz kurunda ve maliyetlerde artısın olduğu bu donemde vergi indiriminin fiyatlara yansıyarak tüketici­yi destekleyeceğini ifade eden Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Ali Erkan Tanacıoğlu, bunun sonuçlarının 2017 yılı ilk çeyrek bilançolarında ‘satış ve kârda büyüme’ olarak görüleceğini söylüyor. Tanacıoğlu, “Fiyatlardaki düşüşler, 2016’nın ikinci yansından itibaren iç talepte görülen daralmanın önüne geçerek, evliliklerin yoğunlaş­tığı yaz aylarından önce talebi artırabilir” diyor. Tanacıoğlu’na göre, vergi indirimiyle tüketici güvenindeki zayıflama aşılabilir ve üretim maliyetleri dengelenebilir.
KİMLER ETKİLENECEK?

Gedik Yatırım, beyaz eşyadaki ver­gi indirimlerinin etkisiyle beyaz eşya ve dayanıklı tüketimde yurtiçi satışları yüzde 35’e varan Arçelik ile brüt satış­ları yüzde 50’ye yaklaşan Vestel Beyaz Eşya’nın satışlarını ve kârını anırma­sını bekliyor. Kurum, konuttaki vergi indirimlerinin etkisiyle de Emlak GYO, İş GYO ve Torunlar GYO’dan olumlu performans bekliyor.

Işık FX Başanalisti Gizmen Nalbantlı ise küresel likidite koşullarının ve talep üzerindeki potansiyel risklerin 2017 yılı için konut talebindeki iştahın artma­sını engelleyeceğini dile getiriyor. An­cak kampanya ve vergi indirimleriyle sektörde fazla aşağı yönlü risk görmüyor. Yeni projeleriyle Emlak GYO, yüksek geliriyle Torunlar GYO ve iskontolu İş GYO’nun ön plana çıkmasını bekle­yen Nalbantlı, döviz fazlasıyla dikkat çeken Alarko GYO’yu da alternatifler arasında değerlendiriyor.

KUR YİNE ÖNEMLİ

Vergi indirimleri, üretimi ve ürün­lere olan talebi artıracak bir gelişme olarak görülse de bu noktada döviz kurunun seyri de önem arz ediyor. Çünkü TL’nin dolara karşı değer kay­betmesi. ürünlerin fiyatlarındaki gerilemeyi engelleyebilir. Bu nedenle önümüzdeki süreçte dikkatler döviz, kurları üzerinde etkisi olacak referandum sürecine, TCMB’ye, Avrupa’daki seçimlere ve FED’e çevrilecek.

Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, döviz kurunun özellikle beyaz eşya sektörü için önemli olduğunu dile getiriyor. Gözgör, kurların yükselme­sinin sektör nezdindeki risklerini ‘ma­liyetlerin yükselmesi, yükselen mali­yetlerin fiyatları artırması, bunun da iç talebi olumsuz etkilemesi’ olarak sı­ralıyor. “Konut sektörü için, kampan­yaların devamına yönelik beklentiler avantaj, kredi maliyetlerinde yaşana­bilecek yükselişler dezavantaj” diyen Gözgör, mobilya tarafında ise malze­me ve hammaddelerin ucuz olması­nın sektöre katkısını sürdüreceğini kaydediyor. Gözgör, vergi indirimleri bağlamında ilk yarı yılda Arçelik, Vestel Beyaz Eşya, Vestel Elektronik ve Em­lak GYO’nun takip edilebileceğini de sözlerine ekliyor.

“KISA VADELİ YATIRIMLAR ARTABİLİR”

Onur Altın/ALB Forex Araştırma Yönetmeni

SATIŞ HACMİ YÜKSELECEK Yurtiçinde daralan talep ve yavaşlayan büyüme, ekonomiyi canlandıracak önlemleri beraberinde getirdi. Beyaz eşya, mobilya ve konuttaki vergi indirimleri bu açıdan önemli ve sektör hisselerinin tümünü pozitif etkileyecek. Düzenleme şirketlerin satış hacmini yükseltebilir ve şirketler ciro beklentisini yukarı yönlü değiştirebilir. Yükselen taleple kısa vadeli yatırımlar artabilir.

TALEBE ETKİSİ POZİTİF 30 Nisan’a kadar mobilyada KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8e düşmesi, beyaz eşyadaki ÖTV’nin kaldırılması tüketici harcamalarını artıracak. İndirimle fiyatların ortalama yüzde 10 ucuzlamasını bekliyoruz. Satış fiyatlarına yansımaya başlayan indirimler, hisse fiyatlarında yükseliş beklentisini artırıyor. Kurun dalgalı seyrettiği bu dönemde vergi indirimleri şirketlere nefes aldıracak.

CAZİP KONUT KREDİLERİ Konut sektöründe vade uzatımı ve KDV indirimleriyle fiyatlarda yüzde 10 düşüş ve satışlarda artış öngörüyoruz. FED’den 2017’de beklenen faiz artırımlarının küresel borçlanma maliyetlerini artıracak olması şu an konut kredilerini cazip hale getiriyor. Yüksek kiralar vatandaşı konut almaya iterken vergi indirimleri, düşük faiz ve kampanyalar da talebi artıracak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ