Akıllı Gündem

Otonomlar yola çıkıyor

Otonomlar yola çıkıyor

Pekin, Perşembe günü Baidu’nun sürücüsüz araçlarına kamu yolu testi için geçici plakalar verdi. Başkent, Beşinci Çevre Yolu’nun dışında ve banliyölerdeki yoğun nüfuslu bölgelerden uzakta otonom araç testleri için toplam 105 kilometrelik 33 yol tahsisi etti.
Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Çin’deki sürücüsüz araçlar için yol testinin yönetilmesine ilişkin düzenlemeye göre,otonom araçlar belirlenen kapalı test alanlarında 5.000 kilometrelik sürüşü tamamladıktan ve değerlendirmelerden geçtikten sonra kamuya açık yollarda test sürüşüne tabii tutuluyorlar.

Ayrıca test araçlarının, sürüşü izleyebilen, araç konum bilgilerini toplayabilen ve aracın otonom sürüş modunda olup olmadığını takip edebilen izleme cihazları ile donatılmış olması şart tutuluyor.

Test sürücüleri de 50 saatten az olmayan otonom sürüş eğitimi almış olmak zorundalar.
Pekin, 13 hektarlık bir alanı kapsayan ilk kapalı test sahasını Haidian Bölgesinde inşa etti. Yol testi için verilen lisanslar 30 gün boyunca geçerli oluyor ve lisans sahipleri otonom araçlarının değerlendirilmesinden sonra lisans yenileme için başvurabiliyorlar.
Baidu, otonom sürüş araçları için yüksek çözünürlüklü haritalar geliştiriyor. İlk haritalar da yol testleri için ayrılan 33 yolu kapsıyor.

Baidu’nun otomatik sürüş projesinin teknik müdürü Tao Ji,güvenlik ve trafik kurallarına uymak, yol testlerindeki önceliklerimiz, aracın hızı, yoldaki hız sınırlarının biraz altında olacak dedi.
Baidu’nun araçlarında çok sayıda sensör seti bulunuyor, böylece herhangi bir sensör arızası durumunda yaya veya başka araçlar ile çarpışmalardan kaçınmak mümkün oluyor.

Çin yol testlerine izin vererek yapay zekaya dayalı sürücüsüz araç teknolojisinde öncü konuma gelmeyi hedefliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ