Akıllı Gündem

Otomobillere ÖTV zammından sonra kur zammı geliyor

Otomotiv sektöründe zam furyası devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda ÖTV zammı ile zor günler geçiren sektörde şimdi de kur zammının tedirginliği yaşanıyor.

Otomobillere ÖTV zammından sonra kur zammı geliyor

Otomobil almayı düşünenler için yeni bir zam daha kapıda. Geçtiğimiz aylarda yapılan ÖTV zammı, tüketicilerin ve sektörün tepkisini çekmişti. Geçen bu sürede zamların etkisine yeni yeni alışıyorken, sektör ve tüketicileri üzecek yeni bir zam daha kapıda. 2016 sonunda ve 2017 başında yüksek döviz kuruna rağmen bu kur farkını fiyatlara yansıtmayan sektörde kur zammı yapılacağı konuşuluyor.

Son dönemde beklentilerin üzerinde yükselen Dolar ve Euro kuru sebebiyle sıfır otomobiller için şimdi de döviz kurundaki farklardan dolayı bir zam geliyor.

Ortalama olarak %20 gibi bir fiyat artışı olacak olan otomobillerde, bu artışın ilk olarak 2017 model sıfır araçlarda etkisini göstermesi daha sonra ise daha önceki modellere yansıması bekleniyor.

Hali hazırda birkaç yıl öncesine göre oldukça artan fiyatlar ile dikkat çeken otomobil modellerinde artık 50.000TL altı fiyatla sıfır bir otomobil bulmak hayal olacak gibi. Bu nedenle otomobil pazarında bir miktar daralma beklenirken yeni araba alma hayali olanların daha çok ikinci ele yöneleceğini görmekteyiz.

Peki, bu gelecek %20’lik bir fiyat artışı sonrası durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha dün tanıtılan Galaxy S8 ile 4.000 bandını geçip 5.000’e kadar çıkan telefon fiyatlarının ardından otomobillerde de artış görmek ne gibi sorunlar yaratabilir? Cevaplarınızı bekliyoruz.

Renault Trezor yılın konsept otomobili seçildi

 

Otomobilde yeni ÖTV indirimi bilmecesi! ÖTV indirimi var mı?

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ