Akıllı Gündem

SUV otomobil pazarında dev rekabet

SUV otomobillerde satışlar patladı. Nissan, Opel, Renault, Peugeot, Volkswagen, Honda, Fiat ve Toyota gibi markalar SUV pazarında kıyasıya bir rekabete girişti. İşte SUV pazarında yaşanan son gelişmeler…

SUV otomobil pazarında dev rekabet

Otomobil sektörünün yeni gözdesi SUV modeller. Otomobil tutkunlarına yeni bir statü, güvenlik ve yüksek oturma keyfi sunan SUV otomobil modellerinin satışı, geçen yıla göre yüzde 31 arttı. Hemen hemen her markanın pazara sunduğu SUV modelleri arasında büyük bir yarış yaşanıyor.

Otomotivde SUV pazarı hiç olmadığı kadar hareketli günler yaşıyor, Üstelik bu durum bize özel de değil. 2016’nın ilk dokuz aylık verilerine göre. Avrupa’da SUV pazarında yüzde 20’lik büyüme söz konusu. SUV oto­mobiller, Avrupa’da tüm piyasanın yaklaşık yüzde 23’üne sahip durum­dalar. Benzer büyümeyi Türkiye pa­zarında da görüyoruz. Son rakamlara göre SUV’lar şu an binek araç satışla­rının neredeyse yüzde 16’sını oluştu­ruyor. Çok değil. 2010 yılında bu ra­kam sadece yüzde 8’di.

Pazardaki tüm oyuncuların bu segmente yatırım yaptığını ve bu seg­mente her geçen gün yeni bir modelin katıldığını düşünürsek, bu rakamın önümüzdeki yıllarda daha da artaca­ğını söylemek için kahin olmaya ge­rek yok. Geçtiğimiz ay gerçekleşen Paris Motor Show da da bu büyüme­nin adımları net bir biçimde görüldü.

B VE C SINIFI DOMİNANT

Bu yılın ocak-ekim döneminde toplam 86 hin 240 adet SUV araç sa­tıldı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam 78 bin 986’ydı. 2015’te SUV’ların satışı yüzde 31 artarak 106 bin 369 adede yükselmişti. Bu yıl ise pazarın 120 bin adet civarında ger­çekleşmesi bekleniyor. ÖTV artışı ne­deniyle alımların erkene çekilmesi, bu rakamı daha da arttırabilir.

SUV satışlarının detaylarına baktı­ğımız zaman, Avrupa’da olduğu gibi mini ve orta SUV’lara olan ilginin sü­rekli arttığını görüyoruz. Şu an tüm segmentlerde olduğu gibi doğru motor-şanzıman kombinasyonu müşteri­lerin tercihinde belirleyici bir özellik. Ülkemizde en yoğun tercih edilen 1.6 dizel-otomatik kombinasyonuna sa­hip SUV’lar rakiplerine karşı bir üs­tünlük sağlamış durumda.

Bu yılın 10 aylık döneminde satı­lan 86 bin SUV’un yaklaşık 16 bini B, 55 bini C, 12 bini D, 3 bini ise H segmentindeki araçlardan oluştu. Yani rakamlardan da görüldüğü üzere B ve C sınıfı SUV’ların toplam SUV satışla­rındaki oranı yüzde 82’lerde.

ZİRVEDE NİSSAN VAR

Şu an pazarda 80’e yaklaşan SUV modeli var. Audi’den Hyundai ye, Porsche’den Fiat’a her markanın bir veya birden fazla SUV modeli bulu­nuyor. En çok satılan SUV modellere baktığımızda ise Nissan Qashqai’nin lider olduğunu görüyoruz. Bu yılın 10 aylık döneminde 12 bin 218 adet Qashqai satıldı. Hemen peşinden 11 bin 858 adetle Dacia Duster, 6 bin 471 adetle Volkswagen Tiguan, 6 bin 299 adetle Hyundai Tucson, 5 bin 715 adetle Honda CR-V ve 5 bin 28 adetle de Renault Kadjar geliyor.

Rakamlardan da görüleceği üzere, Türkiye’de SUV pazarının dominant oyuncularının başında Nissan geliyor. Şirketin satışlarının şu an yüzde 80’ini SUV araçlar oluşturuyor. Bu oran 2010 yılında yüzde 68’di, fakat Juke’un satışına başlanmasıyla birlikte yukarı tırmandı. Nissan Genel Müdürü Sinan Özkök, SUV segmentinde görsel anlamda dikkat çekici, güçlü görünüme sahip ve tasarımda farklı­laşan modellerin ilgi gör­düğünü söylüyor. Özkök, “Müşteriler daha çok yakıt tasarrufu sağlayabile­cek dizel modellere yoğunlaşmış du­rumda. Aynı zamanda zorlaşan şehir yaşamı ve yoğun trafik sorunu sebe­biyle otomatik şanzımana sahip mo­deller ilgi görüyor” diyor.

SATIŞ HEDEFLERİ YÜKSEK

Pazarın bir başka güçlü oyuncusu Hyundai’nin SUV pazarına girişi ise 1990’lı yılların sonuna dayanıyor. 18 yıllık süreçte her yıl pazar payını artıran Hyundai, SUV pazarındaki asıl çı­kışını ise ix35 modeliyle gerçekleştir­di. Yenilenen Tucson modeliyle hızla yükselen SUV pazarında önemli bir oyuncu haline gelen Hyundai, bu yı­lın ocak-ekim döneminde 6 bin 400 adetlik satışa imza attı. Tucson mode­li şu an benzinli SUV’lar arasında pa­zar lideri durumunda.

Hyundai Türkiye Genel Müdürü Önder Göker, toplam satışlarında SUV oranının yüzde 17’nin üzerinde olduğunu söylerken, pazar paylarını önümüzdeki yıllarda daha da artırma­yı hedeflediklerini belirtiyor.

Opel Genel Müdürü Özcan Kek­lik. SUV satışlarının sadece ülkemiz­de değil Avrupa’da da önemli yükse­liş gösterdiğini ifade ediyor. Keklik. Mokka’yı satışa sundukları 2012’de Avrupa genelinde toplam SUV paza­rının yaklaşık 450 bin adet olduğuna, bugün ise bu rakamın yaklaşık 1 mil­yon 250 bine ulaştığına işaret ediyor. Opel, Mokka modeliyle son dört yılda toplam 11 bin adetlik satış gerçekleş­tirdi. Geçtiğimiz ay piyasaya çıkan Ye­ni Mokka X’in ise sadece 2017 yılında 9 bin adet satması hedefleniyor. Kek­lik, 2020 yılına kadar ürün gamlarına yeni bir SUV eklemek için 250 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirdiklerini de belirtiyor.

SUV’DA ATAĞA KALKTI

Peugeot, son yedi ayda globalde lansmanını gerçekleştirdiği beş farklı model ile büyük bir SUV atağı başlat­mış durumda. Şirket gelecek yıldan itibaren dünya SUV pazarının önde gelen oyuncularından biri olmayı he­defliyor. Türkiye pazarına gelirsek, şirketin bu konudaki son atılımı 3008 oldu ve araç 87 bin 900 TL’den başla­yan fiyatlarla 21 Ekim’de satışa sunul­du. Peugeot Türkiye Genel Müdürü Laurent Pernet, yeni 3008 ile bir ön­ceki nesil modelin yedi yılda sattığı adedi önümüzdeki bir yıl içinde sat­mayı hedeflediklerini söylüyor. Yeni SUV Peugeot 3008’in C-SUV segmentine tamamen yeni bir soluk getirdiği­ni söyleyen Pernet, 2016’nın son iki ayında 2 bin adet 3008 satacaklarını dile getiriyor.

Pazarın bir başka önemli oyuncu­su Volkswagen’in SUV pazarındaki modelleri ise Yeni Tiguan ve Touareg. Volkswagen Binek Pazarlama Müdü­rü Çağrı Öztaş, bu iki modelin toplam satışlara oranının yüzde 8 olduğunu söylüyor. Tasarım, konfor ve işlevsel­liği bir arada sunan Yeni Tiguan ile birlikte bu oranın geçmiş yıllara oran­la büyüdüğünü söyleyen Öztaş, iler­leyen dönemde farklı segmentlerde sunmayı planladıkları modellerle Volkswagen içerisindeki SUV payının daha da artacağını dile getiriyor.

SUV satışları neden patladı?

SUV pazarında yaşanan hızlı bükmenin altında farktı nedenler var. Belki de bunların en önemlisi, SUV araçların zaman içinde bir nevi statü sembolü haline gelmiş olması. SUV araçlann daha yüksek
oturma pozisyonuna sahip olması ve kullanıcılarını güvende hissettirmeleri de önemli bir faktör. SUV kullanıcıları araçlarında eğlence sistemleri, bağlanabilirlik özellikleri ve güvenlik sistemlerine oldukça önem veriyor. Bir başka önemli neden der SUV’ların artık fiyat olarak çok daha ulaşılabilir olması. SUV segmentinde l600cc ve altı motorların piyasaya girmesi satışları önemli ölçüde artırmış durumda.

Paris Otomobil Fuarı’nda Made in Turkey rüzgarı

Renault Megane Sedan Bursa’dan dünyaya yola çıktı

Ekonomist Dergisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ