Akıllı Gündem

Otomobilde yeni ÖTV indirimi bilmecesi! ÖTV indirimi var mı?

Geçtiğimiz yılın sonunda ÖTV indirimi uygulanan otomobiller için yeni bir indirim daha yolda. Beyaz eşya ve mobilya sektörüne uygulanan ÖTV indiriminin ardından otomobil sektörüne de indirim geleceği iddia edilirken, Malaiye Bakanı Naci Ağbal otomobilde ÖTV indirimi olmayacağını belirtti. İşte otomobildeki ÖTV indirimi bilmecesinin detayları.

Otomobilde yeni ÖTV indirimi bilmecesi! ÖTV indirimi var mı?

Otomobil fiyatları ucuzlayacak! Sabah gazetesi otomobil fiyatlarına uygulanan ÖTV’sinde indirime gidileceğini yazdı. Klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, termosifon, elektrikli süpürge ve bazı küçük ev aletlerinden alınan ÖTV 30 Nisan’a kadar sıfırlanmıştı. Gazetede yer alan habere göre Hükümet, otomobilde vergi indirimine de yeşil ışık yaktı. Ancak Habertürk’e konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, otomotiv sektörünün bir takım taleplerinin bulunduğunu ama ÖTV indiriminin olmayacağını belirtti.

Otomobillerde geçtiğimiz yılın sonuna doğru bir Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi yapıldı. Otomobillerin ÖTV’sinde motor silindir hacminin yanı sıra fiyat da belirleyici oldu.

ÖTV’NİN PAYI BÜYÜK

Lüks araçların ÖTV’si arttı. Otomobillerin fiyatında ÖTV önemli bir paya sahip. Yapılacak bir ÖTV indirimi fiyatlarda indirim getirecek.

1.7 MİLYON KOBİ’YE MÜJDE

Borcuna sadık mükellefe yüzde 5’lik vergi indiriminin detayları belli olmaya başladı. Geçmiş 3 yılda tüm beyannamelerini ve vergilerini zamanında beyan eden ve ödeyen, yapılmışsa bir inceleme, bu incelemede de bir hata bulunmayan, ‘tam uyumlu’ mükelleflerin söz konusu indirimden yararlanacak. Uygulamadan büyük ölçüde sayıları 1.7 milyonu bulan KOBİ’ler yararlanacak.

ÇARŞIYA HAREKET GELDİ

Mobilyada KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi, beyaz eşyada sıfır ÖTV, tüketicinin alışveriş iştahını artırdı. Bu vergi indirimlerini çeşitli kampanyalarla birleştiren markalar ürünlerin fiyatlarını yüzde 20’ye varan oranlarda düşürdü. Vatandaşlar da erteledikleri ihtiyaçlarını tamamlamak ve yeni rakamları kıyaslamak için ‘çarşıya indi’. Vergi indirimlerinin etkileri daha ilk hafta sonundan hissedildi. Bir önceki hafta sonuna göre mobilya satışlarının yüzde 20, beyaz eşya satışlarının da yüzde 15 arttığı belirtildi..

BAKAN AĞBAL: “OTOMOİLE ÖTV İNDİRİMİ YOK”

Habertürk’e konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, otomotiv sektörünün bir takım taleplerinin bulunduğunu ama ÖTV indiriminin olmayacağını belirtti.

Ağbal “Biz şu anda otomotivde vergilemede yeni sisteme geçiyoruz, yerli üretimi artırmamız bakımından sektörel teşvik gerekirse oturur Ekonomi Bakanlığı ile konuşuruz. Ancak bu otomotivde bir ÖTV indirimi şeklinde anlaşılmasın, sektörle de böyle konuştuk” diye konuştu.

Klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, termosifon, elektrikli süpürge ve bazı küçük ev aletlerinden alınan ÖTV 30 Nisan’a kadar sıfırlanmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ