Akıllı Gündem

Otomobil fiyatlarına kur zammı!

Euro kurunda yaşanan büyük artış otomotiv sektöründe fiyat artışlarına neden oldu. Otomobil fiyatlarındaki artış 4 ayda ortalama yüzde 9.1 olarak kaydedildi.

Otomobil fiyatlarına kur zammı!

Döviz kurlarında yaşanan sert yükselişler hemen hemen her üründe ve sektörde fiyat artışlarına neden oluyor. Bu sektörlerin en başında da otomotiv sektörü geliyor. Euro ile ithalatların yapıldığı sektörde, kurdaki aşırı artış fiyatlara yansıdı. Firmalar kurlardaki değişikliğe göre kendi fiyatlarını ayarlarken, kimileri artışın üzerinde kimileri de artış oranın altında zam yaptı.

ORTALAMA ARTIŞ YÜZDE 9.1

Haziran sonunda 3.90 TL seviyesinde olan euro kuru yüzde 14.3 artışla 4.46 liraya yükseldi. Euroda yaşanan bu artışın büyük bir kısmı kendisini fiyatlarda gösterdi.

haberturk.com’un Türkiye’de en çok satılan ve Haziran itibariyle fiyatları 60 bin TL’nin altında olan araçlar içerisinde yer alan 23 model üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, otomobil fiyatlarındaki artış 4 ayda ortalama yüzde 9.1 olarak kaydedildi.

 

EN ÇOK VE EN AZ ARTANLAR

Araştırmaya konu araçlar içerisinde en düşük fiyat artışı yüzde 2.7 ile Kia Yeni Rio Hatchback modelinde gerçekleşti. Aracın fiyatı Haziran ayındaki 57 bin 900 TL seviyesinden 59 bin 500 TL’ye yükseldi. İkinci sırada Dacia Sandero yer aldı. Haziran ayında 45 bin lira olan otomobilin fiyatı Kasım ayı itibariyle 46 bin 350 TL’ye çıktı.

Benzer şekilde Peugeot 208’in fiyatı da yüzde 4.6 artışla 55 bin 400 TL’den 58 bine yükseldi.

Haziran’dan bugüne düşük fiyatlı araçlar içerisinde en yüksek fiyat artış ise Seat IBIZA’da oldu. Ancak aracın aradan geçen dönemde yeni versiyonunu piyasaya sürdüğünün de altını çizmek gerekiyor. Haziran’da eski Ibiza 47 bin 400 liradan satılırken, Kasım ayı itibariyle yeni Ibiza’nın fiyatı 59 bin lirada bulunuyor.

4 ayda fiyatı en çok artan ikinci ve üçüncü modeller ise Hyundai’nin. Hyundai Accent Blue’nun fiyatı 56 bin 400 liradan yüzde 22 artışla 68 bin 900 liraya çıkarken, Hyundai i20 de yüzde 14’lük fiyat artışı ile 53 bin 400 TL’den 60 bin 900 TL’ye çıktı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ