DOLAR
33,0960
EURO
36,2357
ALTIN
2.631,50
BIST
11.074,04
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
34°C
İstanbul
34°C
Açık
Perşembe Açık
33°C
Cuma Parçalı Bulutlu
33°C
Cumartesi Az Bulutlu
32°C
Pazar Az Bulutlu
32°C
SON DAKİKA
15:36 Bursaspor’un Forma Sırt Sponsoru Belli Oldu
15:30 Bursa’da Besob Ve Tesk Yönetim Kurulu Toplandı
15:24 Manisa’da Akgedik Kreş Ve Çocuk Gündüz Bakımevi’ne Geri Sayım
15:18 Haziran’da 79 Bin 313 Konut Satıldı… Yabancılara Konut Satışı Azaldı
15:06 İzmirli İhracatçıların Kdv İadeleri Hızlı Sonuçlanıyor
15:00 İstanbul’da Göçmen Kaçakçılarına ‘Kalkan’
14:54 Sahte Üniversitenin Paraları Kıbrıs Üzerinden Uçmuş 
14:42 Keçiören Belediyesi Tarafından İlçeye Bağlı Dört Köyde Köşe Bucak Mıntıka Temizliği Ve İlaçlama Çalışması Yapıldı
14:36 Büyükşehir’in Şarj-Bis Projesi Devrede; Hem Bedeniniz Hem De Telefonunuz Şarj Olsun
14:24 Kocaeli’de Gece Yarısı Üstyapı Seferberliği
14:06 Vefa Yılı’na Özel Kimlik Kartlarının Tasarımını Eü Gstmf Gerçekleştirdi
14:00 Boehringer Ingelheim Türkiye’de Global Kariyer Fırsatları Devam Ediyor
13:54 “Beyin Göçünü Beyin Gücüne” Çevirecek Sabancı Gençlik Seferberliği’ne 5 Bin Başvuru
13:48 Belediye Başkanı Rasim Arı; “Nevşehir Bölgesinde Parlayan Bir Yıldız Olacak”
13:42 Gazze Katliamını Akademisyenler Uluslararası Çalıştay’da Konuşacak
13:36 Lüleburgaz Belediyesi’nden Çevre Farkındalığı Videosu
13:24 Ege Üniversitesinin Uluslararasılaşma Misyonuna Bir Katkı Daha
13:20 Vincent Ng Mersin Uluslararası Limanı’nın (Mıp) Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Olarak Atandı
13:16 Decathlon’un Futbol Markası Kipsta, Uefa Avrupa Ligi Ve Uefa Konferans Ligi İçin Yeni Resmi Futbol Toplarını Tanıttı
13:13 Gönüller Bir Oldu, Lokmalar Paylaşıldı
TÜMÜNÜ GÖSTER →

‘Otizmli çocuklar neden okullara alınmıyor?’ sorusu Meclis gündeminde

Otizmli çocukların okullara alınmaması nedeniyle tepkilerini dile getiren aileleri, Meclis gündemine taşıyan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen …

‘Otizmli çocuklar neden okullara alınmıyor?’ sorusu Meclis gündeminde
16.09.2022 12:40
A+
A-

Otizmli çocukların okullara alınmaması nedeniyle tepkilerini dile getiren aileleri, Meclis gündemine taşıyan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, araştırma önergesi sundu, MEB’e ayrıca 10 adet de soru yöneltti.

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, otizmli çocukların okullara alınmaması nedeniyle tepkilerini dile getiren ailelerin çığlıklarını Meclis gündemine taşıdı.

Otizmli çocuklara ve ailelere çıkarılan engellerin kaldırılması için araştırma önergesi sunan CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle de ayrıca 10 maddelik detaylı bir soru önergesi hazırladı.

Araştırma ve soru önergelerinde, bilimsel araştırmaların 3 yaşından önce yoğun ve etkili bir eğitimle önemli sayıda çocuğun ileriki yaşlarda normal gelişim gösteren akranlarıyla birlikte eğitim alabildiklerini gösterdiğine dikkat çeken Dr. Şevkin, “Otizmin tek tedavisi erken ve yoğun eğitimdir. Otizmin ülkemizde 54 çocuktan 1’ini etkilediği düşünülmektedir. Türkiye’de özel eğitime gereksinim duyan 10 milyona yakın kişi bulunduğu tahmin edilmektedir. Otizmli çocuklarımıza ve ailelerine çıkarılan engeller derhal son bulmalıdır” diye konuştu.

Türkiye’de eğitim zilinin çalmasından sonra milyonlarca çocuğun sınıfları doldursa da, ne yazık ki otizmliler ve özel eğitime ihtiyaç duyan bazı öğrencilerin okulun kapısında bırakıldığına dikkat çeken Dr. Şevkin, “Birçok okul ve idarecileri, özel eğitim gereksinimi olan çocukları kabul etmemekte, bazı aileler kayıt yaptıracak okul bulmakta sıkıntı yaşamaktadır” diye konuştu.

‘Otizmli Çocuklar Neden Okullara Alınmıyor?’ Sorusu Meclis Gündeminde

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin

“EYLEM PLANI KÂĞIT ÜZERİNDE KALDI”

2016 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan Otizm Eylem Planı’yla, otizmlilerin, toplumsal hizmetlerden diğer bireylerle eşit yararlanmasını sağlamak ve bağımsız biçimde toplumsal yaşamın her alanına katılımlarının kolaylaştırılmasının amaçlandığını ancak aradan geçen sürede değişen bir şey olmadığını vurgulayan Dr. Şevkin, şunları dile getirdi:

“Plan, sadece kâğıt üzerinde kalmıştır.  Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim (OÖE) ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 11. maddesine göre, “Rehberlik ve araştırma merkezi raporu ile yönlendirilmesi yapılan özel eğitime ihtiyacı olan çocukların, yerleşim yeri adresine uyumlu okula kaydedildikten sonra durumlarını belgelendirmeleri şartıyla ulusal adres veri tabanındaki adreslerine bakılmaksızın istedikleri okula nakillerinin” yapılması gerekmektedir.

2018 tarihli Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği de “Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin ‘Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu’ doğrultusunda her tür ve kademeli eğitimlerini kaynaştırma bütünleştirme yoluyla, akranları ile birlikte aynı sınıfta sürdürmelerini” düzenlemektedir.

Düzenlemelerin ve yönetmeliklerin uygulamada eksiklikleri nedeniyle otizmli çocuklar, hak ettikleri eğitimin ancak yüzde 10’unu alabilmektedir.”

“ANNENİN FERYADINI DUYUN!”

Adana’da otizmli çocuğunu okula almak istemeyen müdürler nedeniyle okul bulamayan anne Ünzile Kara’nın feryadının da kamuoyuna yansıdığını anımsatan Dr. Şevkin, araştırma ve soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Öyle ki umudunu yitirmeye başlayan anne kendini yakmak istemiştir. Aynı sorunu yaşayan aileler de sorunun çözümü için Adana Valiliği’ne müracaatta bulunmuştur.

Sorun yeni olmamakla birlikte kanunlara, yönetmeliklere rağmen okul müdürlerinin özel eğitim sınıfı açmaması ya da kaynaştırma için öğrenciyi okula almaması çocuklarımızın geleceğinin, yaşamının çalınması anlamı taşımaktadır.

Yalnızca Adana’da 30’u aşkın otizmli çocuğun okul bulamadığı, Türkiye genelinde sayının daha korkunç olduğu bilinmektedir. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızı kaderine terk edemeyiz.

Okul müdürlerinin bakanlığın kararlarına, yönetmeliklerine, kanunlara ve düzenlemelere rağmen çocukları okulların kapısından içeri almamaları Türkiye için kara bir lekedir. Hayatları boyunca otizmle mücadele etmek zorunda kalacak çocuklara ve ailelere yeni bir engel konulmasının önüne geçilmelidir.”

“MEB, NE YAPIYOR?”

Tüm bu  nedenlerle meclisin araştırma komisyonu kurmasını talep eden CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle de şu soruları sordu:

1-Türkiye genelinde ilköğretim, lise ve üniversitede eğitim-öğretim gören kaç otizmli vardır?

2- Otizmli çocukların eğitim haklarına ulaşmakta ciddi sıkıntılar yaşadıkları bilinmektedir. Bakanlığınızın bu sıkıntıların giderilmesi için yaptığı çalışma, aldığı önlem var mıdır? Varsa nelerdir?

3- Türkiye’de 0-18 yaş grubu arası örgün eğitime devam eden Otizmli öğrenci sayısı kaçtır?

4- Sağlıklı çocuklar için haftada 30 saatin üzerinde eğitim imkanı tanınırken otizmli çocuklara devletin sağladığı imkânın haftada 2 saatle sınırlı olduğu bilinmektedir. Otizmli çocukların özel eğitim ders saatinin artırılmasına yönelik bir çalışma yapılacak mıdır?

5- Türkiye genelinde toplamda kaç OÇEM (Otistik Çocuklar Eğitim Merkezleri) vardır? Var olan merkez sayısının yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Bu merkezlerin arttırılmasına yönelik herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

6- Otizmli bireylerin eğitimleri açısından, özel eğitimcilerin sayı ve kalitelerinin arttırılmasına yönelik herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

7- Otizmli çocukların okullara alınmadığına yönelik iddialar mevcuttur. Adana’da 2022-2023 eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte otizmli çocukları okula almayan okul müdürü/müdürleri var mıdır? Varsa kim ya da kimlerdir?

8- Türkiye genelinde 2022-2023 eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte otizmli çocukları okula almayan okul müdürü/müdürleri var mıdır? Varsa kim ya da kimlerdir?

9-Çocukları okula almayan yöneticilerle/okul müdürleriyle ilgili Bakanlığınızın uyguladığı bir yaptırım olmuş mudur? Olmuşsa neler yapılmıştır?

10- Toplumda otizm farkındalığının arttırılması, otizmli bireylerin ve ailelerinin dışlanmasının ve otizmle ilgili yanlış bilinenlerin önüne geçmek amacıyla bakanlığınızca yapılan çalışma var mıdır? Varsa nelerdir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.