Akıllı Gündem

Osman Gazi Köprüsü yol tarifi ve güzergahı

Osman Gazi Köprüsü nerede? Osman Gazi Köprüsü’ne nasıl gidilir? Osman Gazi Köprüsü yol tarifi ve güzergahı…

Osman Gazi Köprüsü yol tarifi ve güzergahı

Osman Gazi Köprüsü’nü kullanmak isteyen sürücüler köprüyü bulmakta sorun yaşayabiliyorlar. Köprüye gidiş yolunu bilmeyen vatandaşlar, akıllı telefonlarından Google Maps ve Yandex Haritalar üzerinden köprüyü bulabilirler.

Şu anda köprüye yol tarifi her iki uygulama üzerinden de alınabiliyor. Yandex’te arama yaparken dikkat etmeniz gereken konu ‘Osman Gazi Köprüsü‘nü ayrı yazıp aramanız gerekiyor.

KÖPRÜ GİRİŞ-ÇIKIŞ NOKTALARI

TEM Otoyolu’nda İstanbul-İzmit istikametinde Gebze’yi geçtikten sonra Dilovası’na gelmeden önce Osmangazi levhalarından köprü yoluna giriş yapılıyor. Yolun tamamı bitmediği için Gemlik’ten çıkış veriliyor.

Yandex Harita için tıklayın

 

Google Harita için tıklayın

 

OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ GÜZERGAHI

Osman gazi Köprüsü, Gebze – İzmir Otoyolu Projesi dahilinde Marmara Denizi’nin doğusunda İzmit Körfezi’nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova’nın Hersek Burnu arasında yapımı süren asma köprüdür

* Osmangazi Köprüsü ve 12.6 kilometrelik Gebze-Altınova otoyolu,Körfez geçisini 90 kilometreden 12 kilometreye düşürüyor. Bir başka deyişle yolu 78 kilometre azaltıyor.

* Osmangazi Köprüsü’nün açılması İstanbu-İzmir arasındaki yolculuk süresini 1.5 saate kadar etkileyecek. Yetkililer bununla ilgili olarak “Düne kadar karadan Körfez’in etrafını dolaşıyordunuz. Bu ortadan kalktı. Ayrıca yeni güzergahta dur-kalk gibi yolculuk sürecini uzatan unsurlar da yok. Bu gibi detaylarla birlikte değerlendirildiğinde sürenin 1.5 saat kadar düştüğü hesaplanıyor” diyor.

* Osmangazi Köprüsü’nün bir diğer alternatifi olan feribotla geçiş 45-60 dakika iken; köprüde bu süre 6 dakika oluyor.

* Yıl sonuna kadar Gemlik-Bursa’ya kadar olan 25 kilometrelik bölüm ve Kemalpaşa-İzmir-Bornova arasındaki 20 kilometrelik bölüm de hizmete açılacak. Bu bölümlerin açılması da, iki kent arasındaki otoyol ağı uzamış olacak.

* Projenin tamamlanmasıyla birlikte, İstanbul-İzmir arasında şehir trafiğine girmeden yolculuk yapma imkanı oluşacak. Bu, otoban hızında yolculuk yapmayı mümkün hale getirecek.

* Açılacak tüneller ve otoyollarda, yol genişliği 6 şeride kadar çıkacak. Bir başka deyişle yollar yüzde 50 daha genişleyecek.

TOPLAM 427 KM’LİK PROJE

NURAL-Özaltın-Makyol-Astaldi-Göçay konsorsiyumu tarafından yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi, 377 km otoyol ve 44 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 km uzunluğunda. Ancak güzergah boyunca karşılaşılan zemin sorunları nedeniyle yapılması gerekliliği doğan ek tasarım çalışmalarıyla, 384 km otoyol ve 43 km’si bağlantı yolu olmak üzere toplam 427 km uzunluğa göre projelendirme yapıldı. Proje kapsamında asma köprü, güney yaklaşım viyadüğü, toplam 18 bin 212 m uzunluğunda 29 adet viyadük, toplam 5 bin 142 m uzunluğunda 2 adet tünel, 199 adet köprü, 20 adet gişe alanı, 25 adet kavşak, 6 adet otoyol bakım ve işletme merkezi, 2 adet tünel bakım ve işletme merkezi, 18 adet çift taraflı servis alanı inşaa edilecek. Projenin başlangıç noktasını oluşturan Gebze ile İzmir arasındaki uzaklık şu anda 501 kilometre düzeyinde.

Osman Gazi köprüsünü bağlayan otoyol üzerinde ise 3 büyük tünel bulunuyor. 7 bin 180 metre uzunluğundaki Orhangazi Tüneli’nde elektromekanik işleri ve BSK kaplama çalışmaları tamamlandı. 2 bin 500 metre uzunluğundaki Selçukgazi Tüneli ise yüzde 95 oranında bitti. 3 bin 210 metre uzunluğundaki Belkahve Tüneli’nde ise elektrik, elektronik ve elektromekanik işleri sürüyor.

GOOGLE GÜNCELLEME BEKLİYOR

Google Türkiye ofisinden paylaşılan bilgilere göre ‘Haritalar’ servisinde birçok farklı harita altyapısı sunan şirketle çalışılıyor ve bu haritalara birçok farklı katmandan (layer) oluşuyor. Yerli ve yabancı şirketlerden alınan bu destek doğrultusunda harita katmanlarının güncellenmesi bekleniyor. Bu güncellemeler doğrultusunda Osmangazi Köprüsü, Google Haritalar üzerindeki yerini alacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ