Akıllı Gündem

Ons Altın, tüm kazançlarını silerek negatif bölgeye geçti

Ons Altın, tüm kazançlarını silerek negatif bölgeye geçti

Investing.com- Güvenli liman özelliği taşıyan altın, geçen hafta oldukça hızlı yükseliş göstermesinin ardından dün neredeyse kazançlarının tamamını geri verdi.

Geçen hafta Fed toplantısı öncesinde 1,307$ seviyesine kadar gerileyen Ons Altın, Fed’in faiz tahminini sabit tutması, ardından ABD ve Çin arasındaki gümrük tarifesi ve dolarda yaşanan düşüş, ile K. Kore’ye dair risklerin güncel olmasıyla 1,356$ seviyesine kadar yükseldi.

Altın fiyatlarında dün yaşanan sert düşüşte ABD ile Çin arasındaki ticaret kotasına dair gelen ılımlı haberler, ABD ekonomisinin 4. Çeyrekte beklenti üzerinde büyümesi, K.Kore liderinin Çin’e yaptığı seyahat ve ABD Başkanı ile görüşeceği haberleri piyasalardaki endişeleri azalttı ve altın fiyatları risklerin azalması ile düşüş yaşadı.

Ons Altın dün 1,347$ seviyesinden %1 üzerinde kayıpla 1,324$ seviyesine geriledi ve bugün de bu seviyelerde güne hafif satıcılı başladı.

Günün devamında özellikle K. Kore’ye dair gelecek haberler ve ABD’den gelecek kişisel harcamalar verisi fiyatlarda etkili olacaktır ve düşüş 1,315$ seviyesine doğru devam edebilir.

Yurt içinde altın fiyatlarına baktığımızda;

Hafta başında hem ons tarafındaki yükseliş hem de USD/TRY kurunun 4,0 seviyesini aşması ile Gram Altın 173 TL’yi aşarak tarihi rekor kırdı. Dün ise ons tarafında yaşanan %1 üzerindeki kayba rağmen USD/TRY kurunun 4,01 üzerine yükselmesi ile fiyatlar 172 TL’yi korudu.

Haftanın 4. İşlem gününde yurt içinde Gram Altın güne 171 TL’den başladı ve son saatlerde hem ons tarafındaki gerileme hem de USD/TRY kurunun 3,99’a gerilemesi ile fiyatlar 170 TL’ye geriledi.

Gram Altın fiyatlarında 168 TL en yakın destek seviyesi olarak görülürken özellikle kurda yaşanacak yükselişler fiyatların 170 TL altına gerilemesine engel olabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ