Akıllı Gündem

Ölüm tehdidi alan merkez bankası başkanı istifa etti

Slovenya Merkez Bankası’nda ölüm tehditleri, Başkan’ın istifasını getirdi.

Ölüm tehdidi alan merkez bankası başkanı istifa etti

Slovenya Merkez Bankası’nda ölüm tehditleri, Başkan’ın istifasını getirdi.

Slovenya Merkez Bankası Başkanı Bostjan Jazbec, kendisi ve çocuğuna yönelik ölüm tehditleri üzerine polis koruması isteyerek görevinden ayrılmaya karar verdi.

Jazbec, “Son yıllarda sokakta yoldan geçenlerin bile sözlü tacizine uğruyorum. Artık bu duruma dayanamıyorum.” dedi.

Slovenya Merkez Bankası, Banka Slovenije’den yapılan açıklamada Başkan Jazbec’in iş telefonuna sonuncusu 19 Mart gecesi olmak üzere bir dizi tehdit mesajı gönderildiği belirtildi.

Kimliği belirlenemeyen kişiler merkez bankası başkanının çocuğunu da hedef alırken Jazbec, “Tehditler artık dayanılmaz noktaya geldi. 2013 yılında Slovenya bankaları için kurtarma proogramı uygulandığından beri medyanın linç kampanyalarına hedef oluyorum. Medyanın bu kapsamda yayınladığı okuyucu mektuplarından bir tanesi, batan bankalardan birinin hisse ve tahvillerine sahip olduğunu belirterek kurtarma programında yer aldığımız için bizi suçluyor ve ilk ayaklanmada linç edilmemizi istiyor. Son yıllarda sokakta yoldan geçenlerin bile sözlü tacizine uğruyorum. Banka kurtarmasınad para kaybeden herkes için problem olarak görüldüğümden eminim.” dedi.

2013 Banka Slovenije, sorunlu kredileri nedeniyle iflaslarını engellemek için Slovenya bankalarına 3 milyar euro yardımda bulundu. Söz konusu kurtarma programında 600 milyon euroluk tahvilin karşılığı ödenmedi ve yaklaşık 100 bin banka hissedarı haklarını kaybetti.

Jazbec, görevinden ayrılmaya karar verirken kurtarma programının gerekli olduğunu bir kez daha savundu.

 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ