Akıllı Gündem

Odanızın tavanını yüksek göstermek için 8 ipucu

Pek çok kişi evinin veya evin belli bir odasının oldukça basık olduğundan ve tavanının çok alçak göründüğünden yakınır.

Odanızın tavanını yüksek göstermek için 8 ipucu

Bu durum bazen evin kendi yapısından kaynaklandığı gibi, bazen de yanlış mobilya ve aksesuar kullanımı gibi oldukça küçük hatalardan kaynaklanabilir. Ancak bu durumu bir kaç küçük hileyle düzeltmek oldukça basit. Siz de tavanın alçak görünmesinden şikayetçiyseniz ve buna çözüm arıyorsanız bu yazımız tam size göre.

İşte odanızın tavanını daha yüksek göstermek için 8 ipucu;

  1. Eğer rustik ve benzeri bir yapıda perde kullanıyorsanız, perdenizi pencere pervazının bitiş noktasına değil de duvarın en yüksek noktasına asmayı deneyin.
  2. Daha alçak profilde mobilyalar tercih edin. Başka bir deyişle, seçtiğiniz mobilyalar yere daha yakın olsun. Böylece hem odadaki sıkışıklık hissinden kurtulmuş olursunuz, hem de mobilya ve tavan arasındaki mesafe daha iyi hissetmenize neden olur.
  3. Duvarınızda çizgiler kullanın. Duvarlarınıza boya veya duvar kağıdı ile uygulayacağınız dikey şeritli desenler sayesinde onların daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz.
  4. Aynaları daha yükseğe asın. Bu yansıtıcı yüzeyler bulunduğu odayı her zaman olduğundan daha geniş gösterir. Ancak, bu durum genellikle aynayı alışılmıştan biraz daha yükseğe astığınızda daha geçerlidir.
  5. Spot ışık kullanın. Odanın içinde kullanılan avizeler ve büyük ışıklar ortama lüks bir görünüş sağlarken, aynı zamanda tavanın olduğundan daha alçak görünmesine de neden olabiliyor.
  6. Kontrast ve ölçülerle oynayın. Tıpkı bu görüntüdeki kitaplık gibi uzun bir parça kullanmaktan kaçınmayın. Yalnızca bunu yaptığınızda sandalye ve koltuk gibi mobilyalarınızı alçak profil olarak seçmeye özen gösterin. Ebatlarla oynayarak yapacağınız bu seçim odada bir yükseklik yaratmanıza imkan verecek.
  7. Farklı detaylara yer verin. Ancak bu detayları (kartonpiyer gibi) zeminde değil de tavanda kullanın. Böylece dikkati yukarı çekerek tavanın olduğundan daha yüksek görünmesini sağlayabilirsiniz.
  8. Mobilyalarınızı açık renk tercih edin. Odanızın bunaltıcı ve çok yoğun görünmesini istemiyorsanız genelde açık renkler kullanmaya çalışın. Ancak bu tamamen beyaz bir oda anlamına da gelmiyor. Çeşitli aksesuarlar yardımıyla da renk çeşitliliğini sağlayabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ