Akıllı Gündem

Nordex Türkiye yerli üretim ile liderliğe oynuyor

Alman türbin üreticisi Nordex’in Türkiye’deki temsilcisi Nordex Türkiye, halihazırda inşa halinde bulunan projelerini tamamlandığında Türkiye’de 1,820 MW’lık kurulu güce ulaşacak. Nordek Türkiye genel müdürü İbrahim Özarslan, “şu an kurulu gücümüze inşa halindeki projelerimizi eklediğimizde, türbin üreticileri içerisinde pazar lideri durumundayız. Türkiye, Nordex için çok önemli bir pazar konumunda bulunuyor” diyor.

Nordex Türkiye yerli üretim ile liderliğe oynuyor

32 yıllık deneyimi ile 30’dan fazla ülkede rüzgar türbini kurulumu yapan, Alman türbin üreticisi Nordex’in Türkiye’deki temsilcisi Nordex Türkiye, resmi olarak faaliyetlerine Nordex Enerji A.Ş. adı altında Nisan 2009’da başladı. Kurumun İstanbul’daki ana ofisinin yanı sıra İzmir’de faaliyetlerine devam eden bir de sends ofisi bulunuyor. 183 Türk çalışanı bünyesinde bulunduran Nordex’in, 2007 yılından bu yana devreye alınmış projelerinin toplam büyüklüğü ise bin 522 MW’a ulaştı. En son aldığı projelerle Türkiye genelinde liderliği elinde bulunduran Nordex’in inşa halinde 297,5 MW’lik projesi bulunuyor.

Nordex aynca 2014 yılının başında kanat üretim bandını Türkiye’ye taşıyarak, İzmir’de yerli kanat üretimine de başladı. 2017 yılı Mayıs ayı itibarıyla generator tedariğini de Türkiye’den sağlayacak olan Nordex, Türk yatırımcıların projelerine ciddi bir katma değer sağlayacak.

Her türlü rüzgar şartına uyum sağlayabilecek şekilde türbinlerini geliştiren Nordex’in, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri’ni de içine alan geniş bir coğrafyada türbinleri bulunuyor. Nordex, aynı şekilde servis ve bakım ağını tüm bu bölgelere ulaştırarak, rüzgar enerjisinden sağlanan temiz enerjiye katkı sağlıyor.

Nordex Türkiye Genel Müdürü İbrahim Özarslan, “Halihazırda inşa halinde bulunan projelerimiz tamamlandığında Türkiye’de 1.820 MW’lık kurulu güce ulaşacağız. Şu an kurulu gücümüze inşa halindeki projelerimizi eklediğimizde, türbin üreticileri içerisinde pazar lideri durumundayız. Türkiye, Nordex için çok önemli bir pazar konumunda bulunuyor. Buradaki varlığımızı uzun yıllar devam ettirerek temiz enerjiye katkılarımızı sürdürmeye devam etmek istiyoruz” diyor.

Özarslan, sorularımızı şöyle yanıtladı:

Nordex Grup hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Hangi alanlar odak noktanızı oluşturuyor?

Nordex olarak 1985 yılında Danimarka’da kurulduktan sonra 1992 yılında üretim faaliyetlerimizi ve genel merkezimizi Almanya’ya taşıdık. Kurulduğumuz ilk günden bu yana sadece rüzgar türbini üretimine odaklandık ve tek iş kolumuz bu oldu. Bu motivasyonla, 2000 yılında dünyanın ilk 2,5 MW’lık türbinini yaparak beş kıtada faaliyet alanları yarattık. 2016 yılında ise İspanyol türbin üreticisi Acciona Windpower ile birleştik. Şu anda Nordex Acciona VVindpower 30’dan fazla ülkeye rüzgar türbini tedariği sağlıyor. Sadece rüzgar türbini üreticisi olmaktan daha fazlasını yaparak bu türbinlerin farklı coğrafyalara lojistiğini gerçekleştiriyor, kurulumlarını yapıyor, sonrasında da yatırımcılarımıza .10 yılı aşan servis desteğini sağlıyoruz.

 

Türkiye pazarına ne zaman giriş yaptınız?

Nordex’in Türkiye’deki macerası 2007 yalında imzalanan Yuntdağ projesi ile başladı. Bu proje için köklü müşterimiz Dost Enerji ile sözleşme imzalarken henüz burada yerel bir ofisimiz yoktu. Ancak Nordex farklı ve esnek yaklaşımı ile her zaman yeni pazarlara nasıl giriş yapacağını iyi bilmiştir. Biz de doğru ürün ve doğru proje ile ilk sözleşmemizi imzaladık. Resmi faaliyetlerimize ise Nordex Enerji A.Ş. adı altında 2009 yılında başladık. 2009 yılının Nisan ayından bu yana, yaklaşık 8 yıldır Nordex Enerji A.Ş. Türkiye’deki faaliyetlerine büyüyerek devam ediyor.

 

Türkiye’de organizasyonu kaç kişilik bir ekiple yönetiyorsunuz?

Şu anda İstanbul’da bulunan ana ofisimiz ile İzmir’de bulunan servis ofisimizde toplam 183 kişiyle faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bunun dışında süpervizörlük ve benzer hizmetler için de Almanya’dan dönemsel iş gücü desteği de alıyoruz.

 

Bugüne kadar Türkiye’de hangi projelere imza attınız?

Az önce de bahsettiğimiz gibi Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz ilk proje İzmir Bergama’da bulunan 60 MW’lik Yuntdağ projesiydi. Sonrasında Türkiye’de toplam 51 rüzgar santrali projesini hayata geçirdik. Bu projeler ile toplamda 1.522 MW kurulu güce ulaştık. Kapasite bakımından en büyük projelerimiz her biri 36 türbinden oluşan, ikisi de 90 MW kapasiteli Bergama ve Soma projeleri oldu. Nordex olarak multi-megawatt sınıfında türbinler üretiyoruz. Türkiye’de farklı sahaların ihtiyaçlarına cevap verebilecek kara türbinleri içerisinde, kapasiteleri değişen çeşitli bir ürün portföyümüz var. Projelerimizde sahanın gerekliliklerine uygun olarak 2,4-3,9 MW kapasiteli kara türbinlerinden oluşan ürün portföyümüze odaklanmış durumdayız. Şu anda inşa halinde 297,5 MW’lik 11 projemiz bulunuyor.

Bunlar hangi projeler ve ne aşamada?

Akres, Ödemiş, Amasya ve Tokat projeleri kurulu rüzgar santrallerimizin genişleyeceği projeler. Toplamda 100 türbin içeren kurulum aşamasındaki projelerimizden sonuncuları Ağaoğlu Enerji için gerçekleştireceğimiz Esenköy ve Kürekdağı projeleri oldu. Burada kuracağımız türbinler de Marmara’nın rüzgarından elektrik üretecek.

Faaliyetleriniz ağırlıklı olarak hangi bölgelerde?

Projelerimizin çoğunluğu rüzgar verimliliği açısından Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yer alıyor. Fakat Amasya’dan Adıyaman’a kadar Türkiye’nin farklı bölgelerinde de gerçekleştirdiğimiz projeler oldu. Dolayısıyla Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgelerini de içine alan geniş bir coğrafyada türbinlerimiz bulunuyor. Bu nedenle yalnızca Batı bölgelerine yoğunlaştığımızı söyleyemem. Yatırımcılarımızın farklı bölgelerde geliştirmek istediği projelere desteğimizi sağlarken de servis ve bakım ağımızın geniş olması gerekiyor. Bu anlamda Türkiye’de oldukça sağlam bir duruşumuz var diyebilirim.

Projeleriniz tamamlandığında Türkiye’de toplam ne kadar MWa ulaşmayı hedefliyorsunuz?

Halihazırda inşa halinde bulunan projelerimiz tamamlandığında Türkiye’de 1.820 MW’lık kurulu güce ulaşacağız. Şu an kumlu gücümüze inşa halindeki projelerimizi eklediğimizde, türbin üreticileri içerisinde pazar lideri durumundayız.

Türkiye, Nordex için çok önemli bir pazar konumunda bulunuyor. Buradaki varlığımızı uzun yıllar devam ettirerek temiz enerjiye katkılarımızı sürdürmeye devam etmek istiyoruz.

İzmir’de yerli kanat üretimine de başladınız. Ne kadarlık bir üretim gerçekleştiriyorsunuz?

Amerikan menşeili kompozit ürün üreticisi iş ortağımız, iki farklı tedarikçinin yanı sıra Nordex türbinleri için de kanat üretiyor. 2014 yılından beri hem Türkiye için hem çevre ülkelere burada kanatlarımızı ürettiriyoruz. 56.5m’lik dev rotor kanatları İzmir – Çiğli’de üretiliyor. Bu bizim için büyük bir gurur kaynağı çünkü hem ciddi bir istihdam hem ciddi bir teknoloji aktanım anlamına geliyor. Nordex olarak yerli üretimi önemsiyor bu doğrultuda yeni adımlar atmaya devam ediyoruz.

2017 yılı Mayıs ayı itibarıyla generatör tedariğini de Türkiye’den sağlayacaksınız. Bu anlamda ne kadarlık bir üretim ve ihracat planlıyorsunuz?

Türkiye’de yerli üretimi desteklediğimizin en önemli kanıtı da yerli jeneratör üretimi için attığımız bu adım. Sırasıyla, kule, ankraj ve kanattan sonra şimdi de Adana’da Nordex türbinleri için yerli jeneratörler üretilecek. Mayıs ayında ilk projelerimizde bu jeneratörler kullanılacak. Yıl sonuna kadar 56 seti sahalarımıza ulaştırmış olmayı umuyoruz.

Türkiye’ye yönelik yeni projeleriniz ve yatırım planlarınız var mı? Bilgi verir misiniz?

Şu anda somut bir adımımız yok. Ancak Enerji Bakanlığı tarafından YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) kapsamında hazırlanmakta olan gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Tüm bu yeni projeler ışığında istihdamda bit artış öngörüyor musunuz?

Elbette bir artış öngörüyoruz. Nordex olarak kendi bünyemizde personel anlamında yılda yaklaşık yüzde 30-40 oranında büyüyoruz. Bizimle birlikte alt yüklenicilerimiz, tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız da büyüyorlar. Dolayısıyla iş hacmimiz büyüyor ve bu da tabii ki istihdamın artışını sağlıyor.

Global anlamda Türkiye, Nordex açısından nasıl bir öneme sahip?

Türkiye, Nordex’in dördüncü en büyük pazarı olma özelliğine sahip. Nordex, multi-megawatt türbin üreticileri içerisinde globalde olduğu sıradan daha yüksek bir sırada Türkiye’de. Hatta globalde olmadığı halde, Türkiye’de pazar lideri konumunda. Dolayısıyla Türkiye’deki faaliyetlerinin Nordex açısından ne denli önemli olduğu kanıtlanmış oluyor. Yerli ekipman üretimi konusunda yaptığımız yatırımlar da Türkiye pazarında ne kadar agresif olduğumuzun altını çiziyor.

 

“RÜZGAR KONUSUNDA HEPİMİZE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR”

Türkiye’nin toplam elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 4’ü rüzgar enerjisinden elde ediliyor.

TÜREB’in (Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği) Eylül 2016 raporlarına göre Türkiye’de işletmedeki lisanslı rüzgar santrallerinin toplam kapasitesi 5.228 MW’dır. Bu kapasite 2007 yılında 146 MW’tı. Dolayısıyla burada büyük bir yatırım söz konusu. Enerji Bakanlığı’mızın yaptığı çalışmalar neticesinde Türkiye’de toplam rüzgar potansiyelinin yaklaşık 48 GW olduğu belirtiliyor. Öyleyse burada potansiyelin tam anlamıyla değerlendirilebilmesi için üreticiden yatırımcıya, hepimize çok iş düşüyor. Bizim de türbin üreticisi olarak temennimiz kurulu gücümüzün ilerleyen yıllarda çok daha fazla artış göstermesidir. Bu da rüzgar enerjisi gibi temiz enerjiye yapılan yatırımların artmasıyla gerçekleşecektir. Bu yatırımların artması için elimizden geleni yapıyoruz. Almanya, ABD, Çin gibi 35 bin MW’lık kapasiteleri aşmış ülkelerle kıyasladığımızda Türkiye’nin kat etmesi gereken daha çok yolu var diyebilirim.

 

“TÜRBİN TEKNOLOJİSİNDE ÇOK HIZLI GELİŞİYORUZ”

Türbin teknolojisi açısından çok hızlı gelişmeler kaydediyoruz. Türbinlerin büyümesi, enerji birim fiyatının devamlı olarak düşmesi ve böylece diğer enerji kaynaklarıyla rekabet edebilme ihtimalinin artması, rüzgar enerjisinin cazibesini artırıyor ve daha efektif olma durumuna getiriyor. Bunun dışında, özellikle enerji depolama ve batarya sistemlerinde ciddi gelişmeler var. Prototip olarak ilk tesisler Çin ve İspanya’da kuruldu. Buradaki amaç rüzgardan üretilen enerjiyi depolayarak, ihtiyacın yüksek olduğu zamanlarda tüketilmesini ve her halükarda enerjinin daha efektif ve verimli bir biçimde kullanılmasını sağlamak.

 

20 GW’LIK KAPASİTEYE ULAŞTI

Nordex Grup, 30’a yakın ülkede yaklaşık 20 GVV’lık kapasitesi ile faaliyet gösteriyor. 2016 yılında Nordex ve Acciona Windpower toplamda 3.3 milyar Euro’luk gelir elde etti. Şu anda yaklaşık 5 bin kişilik bir ekibe sahip olan Nordex Grup, üretimini ise Almanya,

İspanya, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan’daki fabrikaları ile gerçekleştiriyor. Grup, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde pazar ihtiyaçlarına uygun olarak, 1.5-3.9 MW kara türbinleri sınıfındaki ürün portföyüne odaklanıyor.

Energy Business

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ