Akıllı Gündem

Nissan’dan bir ilk: arka kapı alarmı

Nissan tarafından geliştirilen arka kapı alarm sistemi arka koltuğa bıraktığınız şeyleri unutmamanız için sizi uyarıyor. Peki sistem nasıl işliyor? İşte detaylar…

Nissan’dan bir ilk: arka kapı alarmı

Japon otomobil devi Nissan, yeni geliştirdiği arka kapı alarmını yayınladığı video ile tüm otomobil severlere duyurdu. Videonun başında yaz sıcaklarının çok tehlikeli olduğuna dikkat çeken şirket, aracın arka koltuğunda unutulan yiyecek ve içeceklerin çok çabuk bozulabileceğinin ve hatta bazı şeylerin eriyip koltuklara zarar verebileceğinin altını çiziyor.

Videonun devamında aracından inen sürücü kapıları kilitleyip araçtan ayrılırken bir anda alarm devreye giriyor. Bu esnada alarm sayesinde arka koltukta unuttuğu buz kalıpları aklına gelen sürücü geri dönüp onları arka koltuktan alıyor.

Peki Nissan’ın arka koltuk alarmı hangi mantıkla işliyor? Bunu gerçekleştirmek için aracın içinde özel kamera yada sensörler mi bulunuyor? Cevap hayır. Otomobilin güvenlik sistemi sürüşten önce arka kapıyı açıp kapattığınızda arka koltuğa herhangi birşey bıraktığınızı düşünüp bunu kayıt altına alıyor. Yolculuk bittikten sonra da arka kapıyı açmadan kapıları kilitlerseniz hemen alarmı devreye sokuyor ve koltukta unuttuğunuz şeyi hatırlamanızı sağlıyor.

Anlayacağınız üzere aslında sistem sizin arka kapıyı hangi amaçla açtığınızı tam olarak bilmiyor. Tamamen arka kapıyı açıp kapattığınızda koltuğa birşey bırakıldığı mantığıyla çalışıyor. Bu alarmın günlük kullanımda sürücülere ne kadar faydası olur bilinmez ancak 2018’in Eylül ayında satışa çıkarılacak olan Pathfinder SUV modelinde bulunuyor olacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ