Akıllı Gündem

Nereden Başlamalı, Hangi Birini Anlatmalı?

Nereden Başlamalı, Hangi Birini Anlatmalı?

Yazar: Şenay Şerefoğlu

ABD Başkanı Trump, Mart ayında ek gümrük vergisi tarifesini gündeme getirdi, ardından Çin ile karşılıklı misilleme yaparak restleşti. Bu süreçte küresel piyasalarda ticaret savaşları endişeleri artarken satışlar da hızlandı. TL, kırılganlığı nedeniyle bu süreçte en çok değer kaybeden para birimleri arasında yer aldı.

TL’nin olası ticaret savaşlarından bu denli fazla etkilenmesinde iç ekonomik verilerdeki bozulma en önemli etken olurken devam eden sınır ötesi operasyon ve siyasi belirsizlik de kayıpların artmasına neden oldu.

Bu hafta itibariyle bu mevcut risklere ABD ile Rusya arasında yaşanan gerginlik eklendi. ABD, Rusya’yı Esad’ın kimyasal silah kullanmasına sessiz kalmakla suçlarken göz dağı vermeyi de ihmal etmedi. Rusya’dan gelen misilleme ile jeopolitik riskler arttı ve ruble günlük bazda %4 düşüş yaşayarak sert kayıplar verdi.

TL, bu gelişmeden de en çok etkilenen para birimi oldu. Bunun nedeni ise siyasi kanatta Türkiye’nin de ABD kadar sert olmasa da Suriye-Esad rejimine karşı olması ve bu süreçte ABD ile aynı fikirde olması. Ancak aynı zamanda hatırlanacağı üzere Rusya ve İran liderleri ile önceki hafta görüşülmüştü, yani karşımızda olan Rusya da aslında ilişkilerimizin olduğu önemli bir ülke. Bununla beraber olası savaş jeopolitik olarak da Türkiye’nin hemen sınırı olduğu için daha da risk taşıyor.

Küresel risklerin artması, yurt içinde ekonomik göstergelerdeki bozulma ve son olarak da jeopolitik risklerin artması ile TL, bugün tarihi düşüş yaşadı. USD/TRY kuru 4,20 sınırına yaklaşırken EUR/TRY de 5,20’ye yaklaştı.

Yetkililerden gelen açıklamalar kurun ateşini söndürmeye yetmedi ve son olarak Başbakan Binali Yıldırım, gerekirse Merkez Bankası’nın müdahale edebileceğini söyledi.
Kurda yaşanan bu rekor yükselişlerin haftanın kalanında devam etmesi durumunda TCMB’den faiz müdahalesinin gelmesi olasılığı da arttı, ancak mevcut riskler devam ederken faiz artışı ne kadar etkili olabilir?!

Döviz kurlarındaki yükselişte birçok gelişmenin etkisi oluyor ve yaşanan fiyatlamanın çok sağlıklı olmadığını düşündüğümüz için böylesi zamanlarda teknik seviyelerin de çok güvenilir olmadığı görüşündeyiz.

Takip edeceğimiz seviyeler ise psikolojik bölgeler olacak, şimdilik 4,20 – 4,25 aralığı yükseliş bölgesi olurken geri çekilmelerde 4,08 altını izleyeceğiz.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ