Akıllı Gündem

NATO kritik kararlarda yapay zekâ kullanacak

Kuzey Atlantik Paktından gelen açıklama yaşamın her alanında ve her konuda yapay zekanın yakın bir gelecekte hayatımızın merkezinde olacağına işaret ediyor. Artık savunma gibi kritik konularda bile yapay zekadan yararlanılacak…

NATO kritik kararlarda yapay zekâ kullanacak

Önümüzdeki birkaç yıl için­de uluslararası bazı şirketlerin işlerin yerine getirilmesinde ve karar mekanizmalarında ya­pay zeka uygulamalarına baş­vuracaklarını biliyoruz. Peki, dünyayı ilgilendiren en önemli siyasi kararların altından da ya­pay zeka çıkarsa?.. Milyonlarca kişinin hayatını etkileyebilecek kararların alınması sürecinde kime güvenirsiniz? İnsana mı, makineye mi? Dünyanın en bü­yük askeri yapılanmasına sahip olan, Türkiye’nin de üyesi ol­duğu 68 yıllık NATO da yakın gelecekte, karar mekanizmasında yapay zekadan yardım alacak. Uluslararası yayın organlarında yayınlanan haberlere göre, NATO’nun Yüksek Müttefikler Dö­nüşüm Komutanı General Denis Mercier geçtiğimiz günlerde Singapur’da yaptığı bir konuşma­da, kurum için tarihi kabul edile­bilecek bir açıklama yaparak yapay zekanın yakın gelecekte NATO’ya dahil edileceğini söyledi. Mercier,

NATO’nun kilit konularda yapay zekayı kullanmaya hazırlanması gerektiği görüşünü belirterek şöy­le konuştu:

“Burada önemli olan konu ve­rinin dağıtılması. Komutanlığın ikincil önemdeki seviyelerini, za­manı geldiğinde kullanmak üzere nasıl güçlendireceğimiz…”

 

VERİYİ YÖNETMEK

Mercier, yapay zekanın NATO’nun ileri tekno­loji kullanımında atacağı bir sonraki adım olduğu­nu belirterek, “Bahsetti­ğim bugün yaptığımız bir şey değil ama gelecek­te gerçekten yapabile­ceğimiz bir şey” diyerek NATO’nun kapasitesini yükseltmek için teknoloji­den her türlü yararlanaca­ğının işaretlerini verdi. “Daha iyi işleyen daha büyük bir veri yaklaşımına, bulut gibi yapılar geliştirerek yapay zekadan en mümkün şekilde yararlanmaya ihtiyacımız var” diyen Mercier, yapay zekaya geçiş konusunda bir zaman vermekten kaçındı. Bu açıklama sonrasında ABD basınına yorumda bulunan sa­vunma uzmanları, yapay ze­kaya geçişin birkaç yıl içinde gerçekleşeceği tahmininde bu­lunuyor.

 

GELİŞTİRİCİ FİRMALARA TALEP BÜYÜK

NATO’dan gelen bu açıklama, yaşamın her alanında ve her konuda yapay zekanın birkaç yıl gibi yakın bir gelecekte haya­tımızın merkezinde olacağına işaret ederken, bu vurguyu çok daha somut olarak anlatan rakam­ ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz haftalarda ülkesini Pa­ris İklim Anlaşması’ndan çekme­sine itiraz eden en güçlü şirketler arasında enerji şirketlerinden önce Tesla, Google, Apple, General Electric gibi teknolojiye yatırım yapan firmaların olması dikkat çe­kiyor.

Bu şirketlerin “piyasa hareket­leri” ise yapay zekanın önemini somut bir hale getiriyor. Google, IBM, SalesForce ve Apple, yapay zeka tek­nolojisi üreten şirketleri sa­tın alma yarışı içine girmiş durumda. 2016 yılında 40 şirket bu dev markalara da­hil olmuş. wBu nedenle ge­çen yıl yapay zeka geliştiren şirket sayısında uluslararası alanda müthiş bir yüksel­me yaşandığı belirtiliyor. ABD’de yapılan bir araştır­ma de 62’sinin yapay zekayı kullanacağı hesabını yapıyor.

 

YENİ İSTİHDAM ALANLARI

Sadece NATO’nun değil, dev uluslararası şirketlerin CEO’larnın da peşinde koştuğu iki ana unsur var: Yapay zeka sistemlerinin sunduğu şeffaflık ve buna bağlı olarak daha doğru ve kolay karar alabilme mekanizması oluşturmak. İkincisiyse, aslında NATO Komutanı Mercier’in de dediği gibi geniş çaplı veri tabanını en verimli şekilde yönetmek.

Silikon Vadisi’ndeki teknoloji şirketleri, artık sorunun veri ta­banının büyüklüğü olmadığını, günümüz yazılımlarının bu geniş tabanı kolayca bölerek veri uzmanının (data scientist) önemi­ni azalttığını söylüyor. Araştırma şirketi IDC’ye göre, ABD’de 2018 yılında analitik yorum yapma becerisine sahip 180 bin ki­şinin işe alınması bekleniyor. Dev AJBD’li şirketler ise, 900 bin kişiyi “veri yönetimi” ve “veri yorumu” yapmak üzere işe alacak.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ