Akıllı Gündem

NASA uzay görevleri için metalik uzay kumaşı üretti

NASA, zorlu uzay görevlerinde kullanılmak için metal malzemeden ve özel yöntemlerle metalik uzay kumaşı üretti.

NASA uzay görevleri için metalik uzay kumaşı üretti

NASA, astronotlarının ihtiyacı olan tekstil malzemelerini üretmek için kolları sıvadı. NASA’nın geliştiricileri ve mühendisleri Kaliforniya’daki merkezde, uzayda kullanılabilecek metalik uzay kumaşı ürettiler.

3D baskıya sahip metalik uzay kumaşı prototipleri, farklı şekillerde katlanarak çeşitli şekillere uyarlanabildiği ve istenilen düzeylerde yansıtma, pasif ısı yönetimi ve gerilme kuvveti üretebileceği belirtiliyor.

Katkı imalat tekniğiyle üretilen kumaş, ergimiş polimerler akışı kullanılarak tek bir parça halinde oluşturulmuş. Metal tozlar ise hassas olarak kontrol edilen lazer sinterleme ve elektron kirişleriyle takviye edilmiş.

Böylelikle kumaşın çok az sayıda parçadan imâl edilmesi sağlanmış. Prototipleme hızı artarken maliyet büyük oranda düşürmüş ve geleneksel yöntemlerle üretmenin imkansız olduğu tasarımlar ortaya çıkmış.

DIŞ ÇEVREYE UYUMLU

Kumaşın dış çevre koşullarına göre özelliklerinin değişebilmesi, yapısında kullanılan malzeme nedeniyle 4 boyutlu bir baskı ürünü olduğunun da işareti.

Zira mühendisler istenen bir geometriyi doğrudan malzemeye işlemekle kalmıyor malzemenin birden çok işlevi olmasının da yolunu açıyor.

NASA, esnek ve yalıtılmış ayak pedleri gibi çeşitli uygulamalara sahip olduğunu belirttiği kumaşın potansiyel olarak katlanabilir büyük antenlerde, uzay aracı izolasyonunda, şekil değiştiren bölgelerde kullanılabileceğini belirtiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ