DOLAR
18,5213
EURO
17,9917
ALTIN
986,16
BIST
3.198,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Perşembe Açık
27°C
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Az Bulutlu
23°C
Pazar Az Bulutlu
22°C

MUÇEP’ten Muğla Valisi ile 2 kuruma suç duyurusu

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen inşaat faaliyetine devam eden Sinpaş GYO ve Muğla Valisi …

MUÇEP’ten Muğla Valisi ile 2 kuruma suç duyurusu
18.08.2022 16:40
A+
A-

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen inşaat faaliyetine devam eden Sinpaş GYO ve Muğla Valisi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileri, Marmaris Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri ve kolluk görevlileri hakkında Marmaris Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

MUÇEP Eş sözcülerinden Candan Süsoy tarafından yapılan basın açıklamasından sonra doğa savunucuları Marmaris Milli Parkı içerisinde inşaat faaliyetinin devam ettiği alana gitmek istediler ancak Milli Parkın girişinde polis kuvvetleri tarafından girişlerine verilmedi.

Doğa savunucuları kendilerine verilmeyen ama Sinpaş’a ait araçlara ve çalışanlara verilen giriş iznini savcılığa yaptıkları suç duyurusuna ek belge olarak verilmek üzere video ile tespit ettiler.

SİNPAŞ VE KIZILBÜK GYO HUKUKUN ÜSTÜNDE MİDİR? 

“Sinpaş ve Kızılbük GYO hukukun üstünde midir? Değilse bu şirketlerin hukuksuzluğuna neden izin veriliyor?” diye soran Candan Süsoy şu açıklamayı yaptı:

“Marmaris Kızılbük’te Milli Park alanı içerisinde Sinpaş ve Kızılbük GYO AŞ tarafından yürütülen ve Marmarisli yurttaşların açtığı davada Muğla 3. İdare Mahkemesi Muğla Valiliği tarafından verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal ederek yürütmesini durdurmuştur. Mahkeme kararından 5 gün sonra Marmaris Belediyesi de inşaat sahasının girişini mühürleyerek inşaat faaliyetini durdurduğunu ilan etmiştir.

Ancak mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına ve belediyenin inşaat alanını mühürlemesine rağmen Sinpaş ve Kızılbük GYO mührü sökerek inşaat faaliyetlerine ve yurttaşların Milli Park alanına girişini engellemeye devam etmektedir.

Şirketin yasa tanımaz girişimine devam etmesi üzerine Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi alanın girişinde nöbet eylemi başlatmıştır. Valilik emrindeki kolluk kuvvetleri ise şirketin hukuku tanımayan bu faaliyetlerine seyirci kalırken, hukuksuzluğu protesto etmek isteyen doğa savunucularını gözaltına almıştır.”

VATANDAŞIN GİRİŞİNE İZİN VERİLMEYEN ALAN MİLLİ PARK

Şirketin bariyer oluşturarak yurttaşların girişine izin vermediği alanın Marmaris Milli Parkı alanı içerisinde olduğunu hatırlatan Süsoy, şöyle devam etti:

“Yani bu alan yasalar gereği devletin hükmü ve tasarrufu altındadır ve kamusal kullanıma açık olması gerekir. Hal böyle iken, yasaların uygulanmasından sorumlu kurumlar bu şirketlerin Milli Parkı halkın girişine kapatmasına da göz yummakta, hatta destek vermektedir. Zira Milli Parka girmek isteyen yurttaşları şirketin çalışanları engellerken polis kuvvetleri de bu engellemeye destek vermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 138. maddesi, ‘Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez’ hükmünü içermektedir. İl İdaresi Kanunu’nun 11/A maddesi valiye ‘Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır. Bu maksatla devletin genel ve özel kolluk kuvvetlerini istihdam eder, bu teşkilat amir ve memurları vali tarafından verilen emirleri derhal yerine getirmekle yükümlüdür’ görevini yüklemiştir.”

POLİSİN GÖREVLERİ DE KANUNLA SINIRLANDIRILMIŞ

“2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’nun 2. maddesinde ise Polisin görevleri arasında  ‘Kanunlara, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine, yönetmeliklere, hükümet emirlerine ve kamu düzenine uygun olmayan hareketlerin işlenmesinden önce bu kanun hükümleri dairesinde önünü almak’ sayılmıştır” diyen Süsoy’un açıklamasının devamı şöyle:

“Tüm bu görev tanımları birbiriyle uyumlu, mahkeme kararlarına uyulması zorunluluğunu koyan Anayasa hükmünün fiilen uygulanmasını sağlayacak ve bu görevi yürütmekle görevli olanların uymaması halinde görev suçu işlemiş olacaklarını ifade eden hükümlerdir.

Süreci başından itibaren yakından takip eden Muğla Çevre Platformu üyeleri olarak Sinpaş ve Kızılbük GYO’nun mahkeme kararına uymayan faaliyetlerine izin verdikleri için Muğla Valiliği ve kolluk kuvvetlerinin yasalarla belirlenmiş görevlerini yerine getirmediğini, bu anlamda görev suç işlediklerini belirlemiş bulunuyoruz.

Bugün Marmaris Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak, suç oluşturan eylemleri açık ya da örtük olarak birlikte gerçekleştiren Muğla Valisi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileri, Marmaris Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri, görevini kötüye kullanan kolluk görevlileri ile nitelikli dolandırıcılık suçunu ve mühür sökme suçunu işleyen Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı yetkilileri, inşaatı yürüten firma yetkilileri hakkında ivedilikle etkin bir soruşturma yapılarak, kamu davası açılması yönünde iddianame düzenlenmesini talep ediyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.