Akıllı Gündem

Motorinden sonra benzine de zam geldi!

Motorinden sonra benzine de zam geldi!

Investing.com – Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası, resmi sitesinde Cumartesi geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 16 kuruş zam yapılacağını açıkladı.

Bu hafta içinde motorin grubuna 2 defa toplamda 30 kuruş zam yapılmasının ardından benzine de 16 kuruş zam yapıldı.

Fiyatlarda yaşanan bu yükselişte hem yurt içinde artan döviz kurları hem de küresel piyasalarda son 3,5 yılın zirvesine çıkan petrol fiyatları etkili oldu.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, dünkü sunumunda ithalat ve döviz kurlarındaki maliyet artışının enflasyondaki yükselişi tetiklediğini açıkladı ve ithalatta büyük kısmın petrol olması hem fiyat artışına hem de enflasyonda yükselişe neden oluyor.

Ham Petrol fiyatları, bugün gün içinde 67,75$ seviyesine yükselerek 4 Aralık 2014’ten sonraki en yüksek seviyeyi gördü. Gün içinde yükseliş yaşayan fiyatlarda son saatte kayıp görülüyor ve WTI günlük bazda negatif bölgede, ancak haftalık bazda 28 Kasım 2016’dan sonraki en iyi performansını gösterdi. Brent Petrol de 72,70$ seviyesine yükselerek 1 Aralık 2014’ten sonraki en yüksek seviyeye çıktı.

Ham Petrol fiyatlarının 65$ tabanını koruması ve 70$ üzerine ataklar göstermesi yurt içinde akaryakıt fiyatlarına yeni zamların gelmesine neden olabilir.

Fiyatlar, bu haftayı motorine 30 kuruş ve benzine 16 kuruş zamla kapattı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ