Akıllı Gündem

Morgan Stanley’den dolar analizi

Morgan Stanley güçlü dolar beklentisini koruduğunu belirtti.

Morgan Stanley’den dolar analizi

Morgan Stanley güçlü dolar beklentisini koruduğunu belirtti.

Morgan Stanley dirençli ABD ekonomisi ve yükselen faizleri gerekçe göstererek dolarda yükseliş beklentisini koruduğunu açıkladı. Banka Çin ile yaşanan tarife gerginliğinin ise ABD dış ticaret açığının daralmasına neden olacak bir şekilde sonlanmasını bekliyor.

Aralarında Hans W Redeker’in de bulunduğu Morgan Stanley stratejistlerinin 5 Nisan tarihli raporunda, ABD ve Çin ekonomilerinin iyi performans gösterdiği bir dönemde piyasaların büyümeye yönelik kaygı duyması için fazla bir nedeni olmadığı ve iyileşme görülmesi gerektiği kaydedildi.

Geçen yıl yüzde 8,7 düşen Bloomberg Dolar Endeksi bu yıl da değer kaybetmeye devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, Çin’den ithal edilen 50 milyar dolar değerinde ürüne gümrük tarifesi uygulama kararı almış, Çin de aynı tutarla karşılık vereceğini duyurmuştu. Perşembe günü ilk olarak iki taraftan da yatıştırıcı açıklamalar gelirken daha sonra Trump’ın 100 milyar dolarlık ek bir tarife istemesiyle gerginlik yeniden alevlenmişti. Çin yönetimi ise Cuma günü ABD’ye karşılık verileceğini açıkladı. 

 

Tam gaz bir ticaret savaşı küresel büyüme için ciddi bir risk oluştururken Morgan Stanley’in temel senaryosuna göre müzakereler ABD’nin ticaret açığı için daraltıcı etki ile sonuçlanacak. Morgan Stanley stratejistleri “Büyük çaplı bir gerginlikte iki tarafın da kaybedeceği çok şey bulunuyor. ABD yönetimi borsalardaki oynaklığın azalmasını istiyor. Ekonomisini dengelemek isteyen Çin yönetimi ise küresel büyümede istikrarlı bir seyre ihtiyaç duyuyor” ifadelerini kullandı.

Piyasalarda riskin azalmasının Japon Yeni, İsviçre Frangı ve euronun değer kaybetmesine neden olacağını belirten stratejistler, euronun değer kazancını sürdürmesi için AB ekonomik verilerini iyi gelmeye devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Morgan Stanley, ABD enflasyonunun beklenmedik bir şekilde hızlanmasını ise dolar stratejisine yönelik temel risk olarak görüyor. 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ