Akıllı Gündem

Moon Express Ay’a çıkan ilk özel şirket olmayı planlıyor

Moon Express Ay’a çıkan ilk özel şirket olmayı planlıyor

Dünya devi ülkelerin ‘ilk olmak’ konusunda birbiriyle yarıştığı en önemli etaplardan biri de bir zamanlar Ay’a ilk ayak basan ülke konumunda olmaktı. Bunun gerçekleşmesiyle birlikte popülerliğini yitiren gezegenimizin uydusu Ay, şimdilerde ise özel şirketlerin yakın markajı altında. Bu yoğun ilginin sebebi ise uzay madenciliği.

Uzay madenciliği kapsamında gezegenimizin uydusu Ay’a ilk defa bir özel şirket araç gönderecek. Moon Express isimli bu şirket şimdiden bu proje için 45 milyon dolar fon topladı bile. Şirket başarıya ulaşırsa Ay’a araç indirmeyi başaran ilk özel şirket olarak tarihe geçecek.

Büyük önem taşıyan bu proje için hatırı sayılır bir fon toplayan şirketi başarılı olduğu takdirde büyük bir ödül bekliyor. Teknoloji devi Google‘ın açtığı ‘Lunar X Prize‘ isimli yarışma çerçevesinde bütçesinin en az %90’ı özel fonlardan oluşan bir aracı 31 Aralık 2017’ye kadar Ay’a indiren ilk şirkete 20 milyon dolar ödül vadediliyor. Eğer bu şirket Moon Express olursa 20 milyon doların da sahibi olacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ