Akıllı Gündem

MONTENEGRO TÜRK YATIRIMCILARI BEKLİYOR

Montenegro Türk yatırımcılara
Avrupa’da ‘ekonomik vatandaşlık’ fırsatı sunuyor

MONTENEGRO TÜRK YATIRIMCILARI BEKLİYOR

Yatırımcıların son gözdesi Montenegro’da Ekonomik Vatandaşlık hakkı almak isteyen yatırımcılar için süreç başladı. Türklere vize uygulamayan Montenegro, ülkedeki geliştirme projelerine yatırım yapan yatırımcılara ‘ekonomik vatandaşlık’ pasaportu veriyor.  Mülk edinme ve iş kurma kolaylığı, düşük vergi avantajı ile yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelen Montenegro’nun, 2019 yılı itibariyle başlayan ve üç yıllık bir dönemi kapsayanEkonomik Vatandaşlık programı en fazla 2000 yatırımcı ve başvuru sahibini kapsıyor.

Avrupa’nın yükselen yıldızı Montenegro, mülk edinme ve iş kurma kolaylığı, düşük vergi avantajı ile yatırımcılar için cazibe merkezi haline geldi. 2023 yılında Avrupa Birliği’ne (AB) tam üye olması beklenen Montenegro, son zamanların en kârlı ülkesi olarak öne çıkıyor. Türklere vize uygulamayan ülke, özellikle turizm alanında büyük potansiyele sahip. Türk nüfusun önemli bir boyuta ulaştığı ülkede halihazırda birçok dev Türk şirketinin de yatırımı bulunuyor.

İş kurmak isteyenlere, işini dünyaya açmak isteyenlere ‘Gelin burada iş kurun, çalışın yaşayın’ diyen Montenegro, son dönemde hayata geçirdiği Ekonomik Vatandaşlık Programı ile ülkenin kapılarını neredeyse sonuna kadar açıyor. 2019 yılı itibariyle yürürlüğe giren yasa ile ülkedeki geliştirme projelerine yatırım yapan yatırımcılara Montenegro pasaportu veriliyor. En fazla 2000 yatırımcı ve başvuru sahibi ile sınırlı olan Ekonomik Vatandaşlık hakkı üç yıllık bir dönemi kapsıyor.

Montenegro’da yatırım yaparak Ekonomik Vatandaşlık hakkı elde etmek isteyen yatırımcılara danışmanlık hizmeti veren Montenegro Experts Danışmanlık; hızlı, pratik, sonuç odaklı sistemiyle tüm prosedürleri takip ediyor ve 21 gün gibi kısa bir sürede çalışma ve oturma izni alıyor. Hızlı ve güvenilir hizmet misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Montenegro Experts Danışmanlık; Türkiye ve Montenegro’daki uzman ekipleri ile şirket kuruluşu, tescili, çalışma ve oturma izinlerinin alınması, gayrimenkul ve yatırım danışmanlığı, iş geliştirme ve proje yönetimi, yapı tasarımı ve mimarlık hizmetleri sunuyor. 

Yasa birçok avantaj sunuyor 

Montenegro’nun çalışma ve oturma izinlerinin en hızlı alındığı Avrupa ülkesi olduğunu belirten Montenegro Experts Danışmanlık CEO’su Açalya Ünver, “Montenegro, büyüyen turizmi ve hızlı geri dönüşlü gayrimenkul alternatifleri ile yatırımlarını farklı alanlarda yapmak isteyenler için cazip fırsatlar sunuyor. Çıkan yeni yasa pek çok avantaj sağlıyor. Bu avantajlar yatırımcılar için Montenegro’yu çok daha cazip hale getirecek” dedi.

Yatırımcının Montenegro vatandaşlığına kabul edilmesi için; Başkent Podgorica’da ya da sahil şehirlerinde en az 450 bin avro, kuzey ya da orta bölgesinde en az 250 bin avro, az gelişmiş bölgelerinde ise 100 bin avro’yu belirlenen fonlara yatırması gerekiyor. Açalya Ünver, fonların yatırımın yapılacağı şehirlerin belediyeleri tarafından oluşturulacağını, yatırım ve projelerin ise bağımsız denetçiler tarafından değerlendirileceğini söyledi.

Son dönemde medyada birçok yatırımcının kötü niyetli kişi ve kurumlar tarafından dolandırıldığına dair haberlerin yer aldığına da dikkat çeken Açalya Ünver, mağduriyet yaşanmaması için yatırımcıların tüm başvuru süreçlerini yetkili, uzman, ciddi ve güvenilir danışmanlık şirketleri desteğiyle takip etmelerinin önemini de vurguladı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ