Akıllı Gündem

Miscrosoft, Windows 10 kullanıcılarının Chrome kullanmalarını istemiyor

Teknoloji devi Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10’da Chrome ve Firefox yerine yeni web tarayıcısı Edge’nin kullanılmasını istiyor.

Miscrosoft, Windows 10 kullanıcılarının Chrome kullanmalarını istemiyor

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarının Chrome ya da Firefox kullanmasındansa yeni tarayıcıları Edge’i kullanmalarını istiyor. Kullanıma yeni açılan Windows 10’nun yazılım sistemi, bazı default uygulamaların kullanımını önlemeye çalışıyor. Eğer internet tarayıcınız olarak Microsoft Edge’i kurup sonra Chrome’a geçmek isterseniz ekranınızda “Microsoft Edge’e bir şans verin.” yazılı bir anımsatma çağısıyla karşılaşacaksınız.

Anımsatma çağrısı, Microsoft Edge ile web sitelerine bir şeyler yazabileceğinizi ve Cortana entegrasyonu ve okuma ekranı gibi özelliklere vurgu yapar. Çağrının üzerinde büyük ve koyu harflerle “Değiştirme ve Edge’i şimdi dene.” yazısı da bulunmaktadır. Bunu seçtiğiniz takdirde rakip tarayıcılar yüklenmez. Bu özellik rakip tarayıcı yazılımcıları kızdıracağa benziyor.

Mozilla ise Firefox’tan hızlı çıktı ve Microsoft 10 kullanıcıları için Mozilla’yı nasıl olağan tarayıcıları yapacaklarına dair eğitici bir video hazırladı. Ancak Microsoft, kullanıcıları Edge’e yönlendirmek için atılımlarda bulunduğundan Mozilla’nın videosuna yeni bazı adımlar eklenmeli.

Microsoft, aynı koruyuculuğu fotoğraf ve müzik uygulamaları için de uyguluyor. Eğer olağan programı değiştirmeye çalışırsanız bu sefer de sizi Groove Müzik uygulamasını kullanmanız için ikna etmeye çalışan bir anımsatma çağrısıyla karşılaşacaksınız.

Bu son değişim Microsoft 10’nun yakınlarda göreceğimiz yeni güncellemesinde mevcut. Resmi olarak kullanıma açık olmayıp sadece sızdırılan kısmından bu kadarını bildiğimiz için Microsoft anımsatma çağrısıyla alakalı zaman ve şekil gibi bazı özellikleri değiştirebilir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ