Akıllı Gündem

Milli uzun menzilli bölgesel hava savunma sistemi oluşturuyoruz!.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milli uzun menzilli bölgesel hava savunma sisteminin oluşturulması Savunma Sanayi Başkanlığımız öncülüğünde başlatıldı. İlk teslimatın 2021 yılında yapılması bekleniyor. Projenin ismi de Siper olacak” dedi.

Milli uzun menzilli bölgesel hava savunma sistemi oluşturuyoruz!.

Milli Teknoloji Geliştirme Altyapı Açılış Töreni Ankara’da düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önemli açıklamalar yaptığı törende, yeni teknolojilerin tanıtımı canlı bağlantılar ile gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları ise şöyle;

Bugün burada birbirinden önemli milli teknoloji geliştirme teknolojileri altyapı çalışmaları için bir araya geldik. TSK’ya teslim edilen yeni nesil silahların ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Ortaya koyduğumuz hedeflerden biri de uydu aynalarının ülkemizde üretilmesiydi. Kritik teknoloji olarak kabul edilen maliyeti yüksek parçaların maliyeti yüksekti. Bu proje sayesinden milli kabiliyet sayesinde geliştirme imkanı bulduk.

Milli uzun menzilli bölgesel hava savunma sistemi oluşturuyoruz!.

Ödenen yüksek tutarların yurt içinde kalmasını sağlıyoruz. Türkiye; savunma, havacılık ve uzay teknolojilerinin her alanında söz sahibi olma yolunda hızla ilerliyor. Tesiste uydu kameralarının yanında yurt dışı tedarikinde sorun yaşanan hassas optik ve teleskop aynalarının üretimi gerçekleştirilecektir.

Dünyada sayılı laboratuvarlardan biri oldu. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’ye yapılan saldırılardan biri de uyguladığımız bağımsız politikalara tepki olduğunu biliyorum. İş dönüp dolaşıp savunma sanayimize geliyor.

‘ÜLKEMİZDE ÜRETMEYİ BAŞARDIK’

Savunma sanayinde yüzde 65 olan yerlilik millilik oranını daha da yukarı taşıyacağız. Savunma sanayi sektörümüz bugün binden fazla şirket yanında kobilerin araştırma kuruluşlarının yanında milli bir yapıya ulaşmıştır. Elektromanyetik fırlatma sistemini ülkemizde üretmeyi başardık.

Işın projesi kapsamında yerli imkanlarla üretilen lazer sistemlerimiz yüksek isabet oranına sahip. Lazer silahlarımız kendi mühendislerimiz tarafından üretildi. Proje kapsamında millileştirildi. Günümüzde güvenlik kavramının anlamı değişti. Fiziki güvenlik siber güvenlikle tahkim edilmesi gerekiyor. Sınırlarımız içinde ve dışında operasyonlarda yerli savunma sanayi araçlarını aktif olarak kullanıyoruz.

Uzun menzilli bölgesel hava füze savunma sistemi ihtiyacımız gündeme geliyor. Bu sistemin önemi ortada. Milli uzun menzilli bölgesel hava savunma sisteminin oluşturulması Savunma Sanayi Başkanlığımız öncülüğünde başlatıldı. İlk teslimat 2021 yılında. Projenin ismi Siper olacak.

Milli uzun menzilli bölgesel hava savunma sistemi oluşturuyoruz!.

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın sözlerinin satır başları ise şöyle:

Ülkemiz açısından tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu alanları AR-GE alt yapısını geliştirmek için fırsat olarak görüyoruz. Çabalarımız sayın Cumhurbaşkanımızdan aldığımız vizyonla şekillendi. Ülkemize teknolojik üstünlük kazandıracak projeleri hayata geçiriyoruz.

En büyük yerlileşme oranını savunma sanayiinde yaparak yüzde 75 oranına ulaştık. Attığımız her adım tam bağımsız ve güçlü Türkiye içindir. TÜBİTAK çalışmalarının altını oyan hain FETÖ’nün ardından ciddi bir reform çalışmasına girdik.

Açılışı yapılacak tesisler ve izleyeceğimiz testler Türkiye’nin ortak bir hedefe yöneldiğinde nedenli başarılı olduğunun somut bir kanıtıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ