Akıllı Gündem

Mikrodalga Fırına koymamanız gereken 5 şey

Yiyeceklerinizi pratik bir şekilde hazırlamak veya yeniden ısıtmak isterken kendinize ve eşyalarınıza zarar verebilirsiniz.

Mikrodalga Fırına koymamanız gereken 5 şey

Yiyeceklerinizin patlamasını, alevlerin yükselmesini ve tehlikeli kimyasallara maruz kalmak istemiyorsanız sıralayacağımız 5 şeyi mikrodalga fırına koymaktan kaçınmalısınız. Mikrodalga Fırınlar hızlı olması bakımından gerçekten çok pratik olabiliyor, fakat kesinlikle mikrodalgaya koymamanız gereken şeyler var. Bazı maddeler ve yiyecekler kıvılcıma, kimyasallarla istila edilmiş yemeklere ve hatta patlamaya bile yol açabilir. İşte mikrodalgadan uzak tutmanız gereken 5 şey.

 

1.Metal

Muhtemelen mikrodalgaya metal koymanızda sakınca olmadığını söyleyen kimse olmamıştır, fakat neden olduğu hakkında bir bilginiz var mı?

Eğer yiyeceklerinizi alüminyum ile kaplayıp mikrodalgaya koyarsanız yiyeceğiniz içine fırından gelen ışınlar giremediği için ısınmayacaktır. Bu geri yansıyan ışınlar fırınınıza da zarar verecektir. Sivri uçlu mutfak aletleri (bıçak ya da çatal gibi) elektrik alanına neden olabilir bu da kıvılcım çıkmasına hatta fırın içinin yanmasına neden olabilir.

 

2.Kabuklu Yumurta

Mikrodalga fırınlar yemekleri çok hızlı ısıtmanıza ve hazırlamanıza olanak verir, fakat bu çabukluk yumurtayı haşlarken maalesef işimize yaramaz. Nedeni ise çok basit, yumurtanın içindeki buhar çok hızlı genleşerek yumurtanızın patlamasına neden olur. Mikrodalganızın berbat olmasını istemiyorsanız yumurtanızı ocakta pişirmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

 

3.Bazı Plastikler

Bazı yiyecekler muhafaza edilirken Ftalat ve BPA içeren plastikler kullanılır. Bu plastikler mikrodalgaya koyulamayacak plastiklerdir. Yoğurt, sana yağ gibi yiyecekleri mikrodalgaya atarken üzerinde mikrodalgada ısıtılabilir ibaresi olup olmadığını kesinlikle kontrol ediniz.

 

4.Plastik Torbalar

Yiyeceklerinizi plastik torba ile sarıp mikrodalgaya atarsanız içindeki buhar yumurtadaki gibi çabucak genleşip patlamaya neden olabilir, ayrıca plastiğin erime ihtimali de var tabi.

 

5.Antika Tabak ve Bardaklar

Yiyeceklerinizi 40 yılın üzerindeki tabak ve bardaklarla mikrodalgaya koyarsanız yiyeceklerinize bu tabak ve bardaklardan vernik sızabilir.

Gülin Yazıcıgil / Akıllıgündem

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ