Akıllı Gündem

Migros sürdürülebilik ile verimliliğe odaklanıyor

Sürdürülebilirlik, 62’nci yılını kutlayan Migros için yol gösterici bir kılavuz. Türkiye’nin öncü perakende şirketi tüm karar ve çalışmalarım üst yönetimin başkanlığında yürütülen Sürdürülebilirlik Komitesi öncülüğünde gerçekleştiriyor.

Migros sürdürülebilik ile verimliliğe odaklanıyor

Migros, 62 yıldır Türkiye’nin öncü pe­rakende şirketi olmasının getirdiği so­rumlulukla sürdürülebilirliği tüm çalış­malarına yol gösteren bir kılavuz olarak değerlendiriyor. Tüm karar ve çalışma­larını, şirket bünyesinde oluşturduğu ve üst yönetimin başkanlığında yürütülen sürdürülebilirlik komitesi öncülüğünde gerçekleştiriyor.

Sürdürülebilirlik konusunu çok yönlü ele alan Migros, “İyi Yaşam” yak­laşımıyla toplum sağlığı ve gelişimine yö­nelik yürüttüğü çalışmalarının yanı sıra iklim değişikliğinin önlenmesi, biyolo­jik çeşitliliğin ve üretkenliğin korunma­sı, gıda imhasının azaltılması, enerji ve atık yönetimi gibi doğal kaynakların tasarruflu kullanımı ve verimliliğe katkı sağlayan konulara da odaklanıyor.

Operasyonları sonucunda oluşabi­lecek çevresel etkileri minimuma indir­me hedefiyle “Migros Çevre Politikası”nı oluşturan Migros, her yıl karbon ayakizini ölçüyor ve bu izi azaltmak için pro­jeler geliştiriyor. İklim değişikliği ile mü­cadele planını, uluslararası platformda alanında en itibarlı kuruluş olan CDP’ye (Karbon Saydamlık Projesi) raporlayan Migros, bu kapsamdaki çalışmalarıyla son bir yılda büyük bir ivme yakalayarak rapor notunu D’den ‘A-’ye çıkardı.

Migros’un bu başarısı “CDP Türki­ye İklim Liderleri” Ödülü’ne layık gö­rüldü.

Borsa İstanbul’un ‘BİST Sürdürüle­bilirlik Endeksi’nde de 2014 yılından bu yana, 3 yıl üst üste gıda perakende sek­törünün ilk ve tek temsilcisi olarak yer alan Migros böylece sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada liderler ara­sındaki yerini aldı.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Harekete geç projesi

22.500 KİŞİ KATILDI Migros uygulamasını, indirerek yaşadığı şehri seçen Migros müşterilerine yürüdükçe puan kazandıran projenin tanıtımtarı mağazalarda Migros çalışanları tarafından gerçekleştirildi. 22.500 kişiye ulaşan proje sonunda en fazla adım atan Erzincan ve Adapazarı Sedirvan’a “Migros Yaşam Parkuru” kuruldu ve şehir halkına spor yapabilecekleri birer alan kazandırıldı.

DÜNYAYI 118 KEZ TURLADILAR

Bu yıl gerçekleşen ikinci fazda ise Money Club sadakat programı projeye dahil edildi. Proje sonunda Migros müşterileri toplamda dünya çevresinde 118 tur atmayı sağlayacak kadar adım attı.

[/colored_box]

YEŞİL PERAKENDECİLİĞİN ÖNCÜ ŞİRKETİ

Migros, yeşil perakendeciliğin öncü­sü olan uygulamalarıyla, ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi sertifikasını al­maya hak kazanarak bu alandaki iddia­sını tekrar ortaya koydu. Bu kapsamda, mağaza ve depolarındaki iklimlendirme, soğutma ve aydınlatma sistemlerini yeni nesil uygulamalarla geliştiriyor. Entegre atık yönetim sistemi ile atıkla­rın kaynağında ayrıştırılarak en uygun yöntemlerle bertaraf edilmesi ve ekono­miye kazandırılmasını sağlıyor, gıda imha oranlarının düşürülmesi için pro­jeler yürütüyor.

Dağıtım süreçlerini optimize ederek nakliye araçlarının trafikte daha az za­man geçirmesini sağlayan Migros aynı zamanda dağıtım merkezleri, et işleme tesisi ve depolarında açığa çıkan kurum­sal sera gazı emisyonlarını azaltmak için çalışmalar yapıyor. Biyoçeşitliliğin des­teklenmesi ve ormansızlaşmanın önlen­mesi amacıyla ayrıca Ege Orman Vak­fı aracılığıyla Ege’de yanmış, tahrip ol­muş alanlara ağaç dikimi yapan Migros, bölgeye bugüne kadar 530 bin fidanlık orman kazandırdı.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

İyi yaşam mağaza turları

ÇOCUKLARA ANLATTILAR

99 Migros mağaza müdürü gönüllü olarak iyi Yaşam’ın çocuklara en doğru şekilde anlatılması için eğitim aldı. Bölgelerindeki çocukları davet ederek, hem mağazalarını gezdirdiler hem de taze ürünler başta olmak üzere ürün özellikleri, fiziksel aktivite ile alınan besinlerin enerjisinin nasıl dengelenebileceği ve sağlıklı ve güvenli alışveriş tekniklerini yerinde anlattılar.

60 BİN AİLEYE ULAŞTI

Migros, iyi Yaşam kapsamındaki çalışmalarıyla, yalnızca 2016 yılında 60 bin aileye ulaştı. İyi yaşam modeli Türkiye’de olduğu kadar dünyada da ilgi gören Migros, Consumer Goods Forum’un (Tüketici Ürünleri Forumu)

Paris’te düzenlediği Sürdürülebilir Perakende Zirvesî’ne davet edildi. Alanlarında en iyi örneklerin sunulduğu zirvede hem yükselen piyasalardan hem de Türkiye’den tek temsilci Migros oldu.

[/colored_box]

ÇALIŞANLARDAN TOPLUMA “İYİ YAŞAM” HAREKETİ

Migros, sürdürülebilirliğin çevre­sel boyutu ile birlikte toplumsal yö­nüne de odaklanıyor. Müşterilerine en iyi, en taze ve en kaliteli ürün­leri sunmak için çalışan Migros, bu yaklaşımının bir devamı olarak taze ürünler, dengeli bes­lenme ve fiziksel aktivitenin önemini vurguladığı toplum sağlığına yönelik çalışmalarını İyi Yaşam çatısı altında yürü­tüyor. Migros’un projesinin fark yaratan boyutu ise toplumsal düzlemde bir etki oluşturmak için önce çalışanlarına git­mesi.

İnsan Kaynakları yönetim anlayışı­nı bu doğrultuda bir üst basamağa ta­şıyan Migros, “İyi Yaşam” hareketini önce çalışanları arasında başlattı ve Migros çalışanları aynı zamanda birer İyi Yaşam Elçisi haline geldi.

MİGROS ÇOCUK TİYATROSU

Migros, 22 yıldır yaklaşık l milyon çocuğu ücretsiz olarak tiyatroyla buluş­turdu. Migros, çocuklara ve ailelerine ulaşmak için iyi bir araç olarak gördü­ğü Migros Çocuk Tiyatrosu’nda sergile­diği oyunun konusunu da sağlıklı bes­lenme ve fiziksel hareketin önemi ola­rak güncelledi. Bu yıl gerçekleştirdiği 23 Nisan etkinlikleri kapsamında yaptığı ti­yatro gösterimlerinde Migros çalışanla­rı, izleyici çocuklara, Gıda Güvenliği Der­neği ile hazırlanan “Migros Sağlıklı Büyüme Rehberi” eşliğinde İyi Yaşam Eğitimi verdi.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ