Akıllı Gündem

Migros, Makro Market’ten 73 mağazayı devralıyor

Migros 56 Uyum mağazası ve 17 Makro Market mağazasını 105 milyon TL bedelle devraldı

Migros, Makro Market’ten 73 mağazayı devralıyor

Migros 56 Uyum mağazası ve 17 Makro Market mağazasını 105 milyon TL bedelle devraldı

Migros organik ve inorganik büyüme stratejisi kapsamında satın almalara devam ederken; Makro Market tarafından işletilen 56 adet Uyum mağazası ile Antalya’daki 17 adet Makro Market mağazasını 105 milyon lira bedelle devralmak için sözleşme imzaladı.

Migros, Tesco Kipa’nın yüzde 95,5’ini 302.3 milyon liraya almak için İngiltere merkezli Tesco Overseas ile sözleşme imzalamış, geçen yıl Şubat ayındaki Rekabet Kurulu izninin ardından devir işlemi gerçekleşmişti.

Migros geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise, Makro Market ile “ağırlıklı olarak” Uyum Marketler’i satın almak için ön görüşmeler yürüttüğünü duyurmuştu. 

 

Migros’tan bugün KAP’a yapılan açıklamada, Makro Market’in işlettiği toplam 56 Uyum mağazasının tamamı ile Makro Market’in bazı mağazalarının devralınması için sözleşme imzalandığı belirtildi. Buna göre devralınacak Uyum mağazaların 53’ü İstanbul’da, 3’ü Tekirdağ’da; 17 adet Makro Market mağazası ise Antalya’da bulunuyor.

Migros’un Makro Market ile imzaladığı sözleşmeye göre; devralma, söz konusu mağazaların kiralama ya da kira sözleşmelerinin devri yoluyla ve demirbaşlarının satın alınması suretiyle gerçekleşecek.

Migros yine geçen yıl Aralık ayında da Carrefoursa’nın Kayseri’deki 11 mağazasını toplam 6.58 milyon liraya devralmak için sözleşme imzalamıştı.

Makro Market bir süre önce finansal açıdan zor duruma düşmesi nedeniyle konkordato ilan etmişti.

Migros’tan yapılan yazılı açıklamada, imzalanan anlaşma sonrası konkordato komiseri ve gerekiyorsa hakim onayıyla Rekabet Kurumu’na başvurulacağı belirtildi. Karar sonrasında 73 mağazanın devralınmasıyla birlikte Migros’un yurtiçindeki mağaza sayısı 1,946’ya yükselecek. 

 

Migros açıkladığı 2018 hedeflerine göre bu yıl organik olarak 120 ile 150 arasında yeni mağaza açmayı öngörüyor.

Migros Ticaret Genel Müdürü Özgür Tort yaptığı değerlendirmede, sürdürülebilir büyüme anlayışıyla yatırımlara devam ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Bu sürecin doğal bir sonucu olarak 2017 yılında bünyemize kattığımız Kipa mağazaları dahil toplam 355 mağazayı portföyümüze ekledik. Kendi büyüme gücümüz ve yarattığımız verimlilikle yeni bir devralma daha gerçekleştiriyoruz. Türkiye’deki tüm Uyum Market mağazaları ve bazı Makro Market mağazaları olmak üzere Makro Market A.Ş.’ye ait Türkiye çapındaki 73 mağazayı devralma yolunda bugün ilk adımı attık… Bu yıl içerisinde 81 ilde 2,000’i aşkın noktadan müşterilerimize ulaşacağız” dedi.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ