Akıllı Gündem

Migreni olanlar dikkat! Migreninizi bunlar tetikliyor

Migreninizi bakteriler tetikliyor olabilir. Araştırmacılar ağızlarında nitratı kullanabilen daha çok bakteri olan kişilerin baş ağrılarında bu bakterilerin etkisi olabileceğini düşündü.

Migreni olan kişiler genellikle bazı besinleri tükettiklerinde migren ağrılarının tetiklendiğini söyler. Yapılan yeni bir araştırmaya göre sadece tüketilen besin değil ağızdaki bazı bakteriler de migren ağrısının ortaya çıkmasında rol oynuyor. Migreni olan kişilerle yapılan yeni bir çalışmada bu kişilerin ağızlarında nitratların yapısında değişiklik yapabilen daha çok bakteri olduğu tespit edildi.

Migreni tetikleyen bazı besinler, örneğin işlenmiş et ve yeşil yapraklı sebzeler ve bazı ilaçlar nitrat içeriyor.

Araştırmacılar ağızlarında nitratı kullanabilen daha çok bakteri olan kişilerin baş ağrılarında bu bakterilerin etkisi olabileceğini düşündü. Bu bakteriler nitratları baş ağrısında rol oynadığı düşünülen nitrik oksite dönüştürüyor. Çalışmada sadece bu bakterilerle migren arasında bir ilişki olduğunun görüldüğü, bakterilerin migrene neden olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmadığı belirtiliyor. Araştırmacılar bu çalışmalarının ağız bakterilerinin migrenle nasıl bir bağlantısı olduğunun ispatlanması için daha çok araştırma yapılmasına vesile olacağım umuyor. Şimdilik kişilerin, nitratın migreni tetiklediğinden şüpheleniyorlarsa, nitrat içeren besinleri tüketmekten kaçınması gerekiyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ